Kemény fába vágta a fejszéjét a kabinet

Két évtizede berögzült, rossz tendenciák megtörését szeretné elérni a mostani kormány a munkaerőpiacon. A feladat végrehajtása nem lesz egyszerű.

Kovács András
2012. 08. 11. 11:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfrissebb adatok szerint a foglalkoztatottak létszáma 2012. április–júniusban 3 millió 876 ezer volt, 67 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A 15–64 éves korcsoportban 57,2 százalék volt a foglalkoztatottak aránya, 1,4 százalékponttal magasabb, mint 2011 azonos időszakában. Az NGM az adatokra reagálva azt közölte: a nemrégiben útnak indított munkahelyvédelmi akcióterv biztosítja, hogy a magyar gazdaság képes legyen fenntartani azokat a pozitív munkaerő-piaci tendenciákat, amelyek a kedvezőtlen külpiaci környezet negatív hatásai ellenére a kormányváltás óta folyamatosan érvényesülnek.

Mint ismert, a rendszerváltással együtt járó gazdasági visszaesés nyomán az 1990-es évek első felében a magyar munkaerőpiacon drámai átalakulás zajlott le: az 1996. évi mélyponton az aktív korú népesség alig több, mint fele dolgozott, 42 százaléka inaktív volt. Az ezt követő lassú javulás 2003-ig tartott: ettől kezdve a foglalkoztatottak aránya 57 százalék körül stagnált egészen a 2008. évi globális pénzügyi válságig, ami újabb csökkenéssel járt. Hasonlóképpen, a tartósan állástalanok aránya sosem csökkent 1,5 százalék alá, és 2003 óta folyamatosan emelkedik.

Előtérben a munka

A tartósan alacsony foglalkoztatási szint nyilvánvalóan több okra vezethető vissza: az örökölt gazdasági szerkezet, a külső dekonjunktúra, a demográfiai folyamatok és a kormányzati politika is hozzájárulhatott. A 2008-ban kezdődött globális válság átmenetileg tovább rontotta a helyzetet. A foglalkoztatáspolitika – leegyszerűsítve – az álláskeresők számának csökkentésére törekedett, és ennek érdekében az idősebb vagy képzetlen munkavállalóknak különféle jóléti ellátásokkal lehetővé tette, hogy tartósan vagy végleg elhagyják a munkapiacot.

A második Orbán-kormánynak ezzel szemben az egyik legfőbb célkitűzése, hogy minél több ember éljen munkából, és ennek érdekében az elmúlt években a munkaerőpiac kínálati oldalát növelte. Ezzel párhuzamosan zajlik a közmunkaprogramok beindítása, aminek a szociális szempontjai mindenképpen fontosabbak, mint a gazdaságfejlesztő elemek. A kínálati oldal bővítését követően a munkahelyvédelmi akcióterv egyértelműen a keresleti oldalt növelheti, de ennek hatása csak az adott törvények elfogadása után jelentkezhet.

Sajátosságok

A tartóssá váló munkanélküliség azonban már nem a piacgazdaság velejárója, ezt sokkal inkább a kelet-európai gazdaságok sajátosságai magyarázzák. Az egyik ok a kis- és a családi vállalkozások hiánya, illetve a bővülésüket akadályozó kiterjedt bürokrácia. Nyugat-Európában ugyanis a képzetlenek közel olyan arányban dolgoznak, mint a diplomások, de jellemzően kisvállalkozások adnak nekik munkát. A másik ok a gyenge közoktatás, ami a munkavállalók termelékenységét és alkalmazkodási képességét is korlátozza.

A nem dolgozó 20–59 éves népesség (ez közel kétmillió ember) harmada csak nyolc általánost végzett, és több mint felének nincs érettségije. A közoktatásból kikerülők vizsgálatai pedig azt jelzik, hogy a mai 20 évesek között is 15 százalék azoknak az aránya, akiknek csak általános iskolai végezettségük van. A tartós munkanélküliek ellátásával megbízott önkormányzatok esetében még szűkösebbek a kapacitások, mivel egyharmaduk ezer lakosnál kisebb településen működik, de a nagyobb települések sem mind rendelkeznek a szükséges létszámmal és szakértelemmel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.