Erősödő kamarai szerepekről beszélt Parragh

Parragh László szerint az elmúlt időszakban jelentősen nőtt a területi kamarák befolyása, jogosítványai pedig több területen erőteljesen nőttek.

WL
2012. 09. 21. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a szabolcsi szervezet tisztújító küldöttgyűlését követő pénteki nyíregyházi sajtótájékoztatón arról beszélt: a szervezet befolyása a következő négy évben tovább fog nőni, mivel már a kormányzat is felismerte, hogy nem tudja megszervezni a gazdaságot egy modern, európai értelemben felfogott kamarai hálózat nélkül.

„Az elmúlt két év arról szólt, hogy folyamatosan olyan feladatokat kaptunk, amelyeket a gazdaságszervezésben lehet hasznosítani” – jelentette ki Parragh László. Az MKIK elnöke többek között a vegyes kamarai hálózat létrehozásával a kereskedelem fejlesztését, valamint a forráshoz jutás felerősítését nevezte a legfontosabb jövőbeni kamarai feladatoknak.

Parragh László szerint a kormány munkahelyvédelmi terve óriási előrelépés a magyar kis- és középvállalatok támogatásában, és túlmutat a munkahelyteremtés, munkahelymegőrzés kérdésén.

Az MKIK elnöke júliusban találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel, akkor kiemelte: a magyar gazdaság talpra állítása a strukturális átalakítások elindításával elkezdődött, ami a gazdaság szereplőinek érdeke, mert e nélkül tartósan nem tartható fenn a növekedés. A vállalkozók vállalták az átalakítással járó gondokat a közös teherviselés jegyében – jelentette ki.

Bennragadt pénzek

Parragh László kiemelte: az uniós források kérdésében a MKIK komoly befolyást szeretne elérni, szavai szerint a kamarának ebben is markáns lesz a hangja. Az elnök ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy az előző hét év pénzfelhasználását nagyon erősen kritizálta a szervezet, már korábban figyelmeztetett több ezer milliárd forint bennragadására.

„Ez rendkívül aggasztó, mert egy depressziós gazdaságban, amikor nulla közeli a növekedési ütem, ekkora pénzt parlagon hagyni nagyon botor dolog és súlyos hiba” – fogalmazott Parragh László. Mint mondta, ezért a kamara számára is meghatározó lesz, hogy a forrásokat a 2014 és 2020 közötti időszakban hogyan osztják majd el. A MKIK azt szeretné, hogy ezek leginkább a gazdaságban hasznosuljanak, a kamara aktív szerepvállalásával pedig olyan intézményrendszer létrehozását javasolják, amely segíti a vállalkozások pályázati tevékenységét a forrásokért.

A szervezet előtt álló kihívások között ezenfelül az új közigazgatási struktúrához való igazodást jelölte meg az elnök, hozzátéve: a kamarának képesnek kell lennie a kormányzati rendszerrel való szoros együttműködésre.

A kamarai választásokkal kapcsolatban kitért arra, hogy a területi kamarák felénél történtek már meg a tisztújítások, a folyamat október 30-án, az országos választással zárul majd. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 8 küldöttet delegál a 199 fős országos küldöttgyűlésbe.

A megyei választások kapcsán Pekó László, a térségi kamara újjáválasztott elnöke a tájékoztatón elmondta: a megválasztott 60 küldött közül 19 új vállalkozást, a kamara 21 fős elnökségében pedig 5 új tagot köszönthettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.