Londonban kamatvágást várnak az MNB-től

Többségi előrejelzéssé vált hétfőre a londoni elemzők körében, hogy az MNB monetáris tanácsa valószínűleg újabb kamatcsökkentésről fog dönteni.

KG
2012. 09. 24. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A távirati iroda előzetes felmérésébe bevont nagy citybeli házak – Capital Economics, Barclays, JP Morgan, Goldman Sachs, Bank of America-Merrill Lynch, 4cast, Morgan Stanley – felzárkózó piaci elemzői közül csak ketten adtak nagyobb esélyt arra, hogy az MNB kedden nem változtat 6,75 százalékos alapkamatán.

A kamattartást valószínűsítők között van Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza, aki a távirati irodának kifejtette: ő sem zárja ki egyértelműen a keddi MNB-kamatcsökkentést, mivel a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is rendkívül gyenge, és a múlt havi kamatdöntés megmutatta, hogy a monetáris tanács külsős tagjai hajlandók a belső tagok, köztük Simor András MNB-elnök ellenében voksolni.

Shearing ugyanakkor közölte: mindent egybevetve mégis arra számít, hogy a monetáris testület ezúttal nem módosítja az alapkamatot, mivel az infláció gyorsult a múlt hónapban, és a forint is gyengült valamelyest.

Megoszlanak a várakozások az MNB kamatdöntéséről

A Goldman Sachs bankcsoport londoni elemzői szerint is erősebbek most a kamatcsökkentés ellen szóló érvek, mint augusztusban. A magyar államadósság törlesztéskockázat-biztosítási tranzakcióinak (CDS) árazása csökkent, és a felzárkózó térség egészének szuverén adóssága iránt továbbra is nagyon erős a befektetői kereslet – a belső és a nemzetközi tőkepiacokon egyaránt –, az új nemzetközi kibocsátásokon rekordárakat sikerült elérni.

Az újabb MNB-kamatcsökkentés ellen szóló érvek között van azonban a ház szakértői szerint az, hogy e kedvező árfolyam-dinamikákat teljes mértékben külső tényezők vezérlik, a Magyarország-specifikus tényezők, köztük az új IMF/EU-megállapodás megkötésének szándékával kapcsolatos „ellentmondó üzenetek” viszont gyengítő hatással voltak a forintra, és megállították a kockázati felárak további csökkenésének folyamatát. Mindemellett az infláció a múlt hónapban 6 százalékra, vagyis az MNB-célszint kétszeresére gyorsult, és a kínálati oldali ársokkok, valamint az adóemelések gyors ütemben és jelentős mértékben szűrődtek át a maginflációs szintre – fejtegették előrejelzésükben a Goldman Sachs londoni elemzői.

A ház szakértői szerint emellett az új inflációs jelentés várhatóan az eddig jósoltnál magasabb inflációs pályát valószínűsít, tovább csökkentve annak az esélyét, hogy a belátható előrejelzési távlatban teljesíthető lesz a 3 százalékos inflációs cél. A kamatcsökkentés a romló inflációs kilátások közepette „még tovább gyengítené” a külsős monetáris tanácsi tagok hitelességét, és ez visszatarthatja őket attól, hogy kedden újból kamatcsökkentésre voksoljanak – jósolták a Goldman Sachs elemzői.

Év végén 6,25 százalék lehet az alapkamat

Hozzátették ugyanakkor, hogy az év későbbi szakaszára és jövőre változatlanul az enyhítési ciklus folytatását várják. A Goldman Sachs szakértői az idei év végére 6,25 százalékos, 2013 végére 5,50 százalékos MNB-alapkamatot jósoltak.

Szakértők kamatcsökkentést várnak

A jegybanki alapkamat további csökkentésére van szükség a Magyar Nemzetnek nyilatkozó közgazdászok szerint. A szakemberek a kedden ülésező monetáris tanácstól 0,25 százalékpontos mérséklést várnak. A kamatvágás mellett érvelők szerint jelenleg a gazdaság beindítása a legfontosabb feladat, márpedig az élénkülés egyik fő akadálya a magas kamat.

Simor András, az MNB elnöke szerint ugyanakkor az inflációs folyamatok nem indokolják a jegybanki alapkamat csökkentését, és az a növekedési kilátásokat sem igen tudja javítani a magyar gazdaság jelenlegi helyzetében.

A CDS-árazás nyomhatja le az alapkamatot

Valamivel idei eddigi mélypontja felett, de továbbra is a korábbi hónapokban mért szinteknél jóval alacsonyabban zárta a szeptemberi MNB-kamatdöntés előtti hetet pénteken a londoni piacon a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása (CDS). A Barclays londoni közgazdászai keddre újabb 0,25 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést jósolnak.

A keddi MNB-kamatcsökkentést valószínűsítő nagy londoni házak között van a Barclays. A cég vezető felzárkózó piaci elemzője, Daniel Hewitt hétfői előrejelzésében közölte: 0,25 százalékpontos enyhítésre számít kedden, és azzal számol, hogy a kamatcsökkentések folytatódnak az idei év negyedik, valamint 2013 első negyedévében is. Hewitt szerint a további folyamatos csökkentés mellett szól, hogy a külső monetáris tanácsi tagok „enyhítésre hajlóbb filozófiát” honosítottak meg, amely az inflációs és a gazdasági növekedés közötti kiegyensúlyozottabb megközelítést szorgalmaz.

A Barclays londoni elemzője szerint a külsős tagok úgy gondolják, hogy helyénvaló a belső kereslet serkentésével és a banki hitelkihelyezés ösztönzésével ellensúlyozni a költségvetési kiigazítás hatásait. A monetáris testület tagjai azt is a kamatcsökkentés mellett szóló érvek között tarthatják számon, hogy a pénzügypolitika enyhítése nem feltétlenül hajtja fel az inflációt, tekintettel a lanyha belső keresletre és a reálgazdaságban meglévő kapacitásfeleslegre – vélekedett a Barclays felzárkózó piaci közgazdásza.

Szoros lehet a voksolás

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői is közölték, hogy alapeseti prognózisuk szerint a monetáris tanács szoros, 4:3-as szavazati aránnyal újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentésre voksol keddi ülésén. A ház elemzői szerint a külsős tagok várhatóan azzal érvelnek majd, hogy továbbra is javulnak a magyar befektetési eszközök kockázati mutatói – a szuverén CDS-középárfolyamok és az állampapírhozamok egyaránt 50 bázisponttal csökkentek havi összevetésben –, és ez mozgásteret ad a további monetáris enyhítéshez.

A ház elemzői szerint valószínűtlen, hogy az új inflációs jelentés alátámasztaná a kamatcsökkentési ciklus folytatását, ám a külsős tagok várhatóan azzal érvelnek majd, hogy a cél feletti inflációt jórészt olyan tényezők okozzák, amelyek kívül esnek a monetáris politika hatókörén. A JP Morgan szakértői közölték: várakozásuk szerint a magyarországi inflációs ráta csak 2014 elején lassul a célszintre.

A Bank of America-Merrill Lynch, a 4cast és a Morgan Stanley londoni felzárkózó piaci elemzői is kamatcsökkentést valószínűsítettek keddre, ugyanakkor többen is igen szoros szavazati arányt jósoltak, és elhangzottak olyan elemzői vélemények is, hogy a monetáris tanács megosztottságnak negatív piaci következményei lehetnek, főleg a külső piaci kondíciók romlása esetén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.