A közlemény szerint a kormánydöntést követően a testületbe a belügyi, a közigazgatási és igazságügyi, a nemzetgazdasági, a nemzeti fejlesztési és a vidékfejlesztési tárca érintett szakterületei delegáltak tagokat. A kommüniké a munkacsoport létszámára nem tér ki.
Stratégiailag kiemelt
A kormány egy hete csütörtökön stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette az ajkai timföldgyárat. A rendelet alapján a Mal esetében így a csődtörvény 65-67. paragrafusát kell alkalmazni, azaz a kormányrendelet kihirdetésétől kezdve a hitelezők csődeljárást nem kezdeményezhetnek, az ilyen kérelmet a bíróság soron kívül elutasítja.
Vételi ajánlat a Bakonyi Erőműre
Korábban a kormányszóvivő közleményében tudatta, hogy a kormány megtárgyalta a Mal Zrt.-vel kapcsolatban kialakult helyzetet, valamint ezzel szoros összefüggésben a Bakonyi Erőmű Zrt. felé fennálló tartozások kérdését. „A kormány számára kiemelten fontos az érintett munkahelyek megőrzése, valamint a térség – Ajka városa – fűtésének biztosítása, éppen ezért amellett, hogy a probléma kezelésére a kormány egy munkacsoportot állított fel az érintett tárcák részvételével, vételi tárgyalási ajánlatot is tesz a Bakonyi Erőmű kapcsán” – áll a közleményben.
Bajban a Mal
Hangsúlyozzák, hogy a probléma kezelésére felállított tárcaközi munkacsoport minden valódi megoldást jelentő, kivitelezhető alternatívát áttekint a vállalat helyzetének rendezése érdekében. A vállalat korábban azt közölte az MTI-vel, hogy reorganizációs tervet dolgoztak ki, amely biztosítja a cég talpra állását.
A Mal a vörösiszap-katasztrófa óta súlyos likviditási nehézségekkel küzd: a katasztrófával közvetlenül összefüggő költségek 3,5 milliárd forintot tettek ki, 2,5 milliárd forint kiadás az üzemzavar miatt keletkezett, míg további 3 milliárdot a bankok vontak ki a cég finanszírozásából. A cég tetemes, mintegy másfél milliárd forintos tartozást halmozott fel a Bakonyi Erőmű Zrt.-vel szemben.
Milliárdos bírságok
A társaságra az iszapkatasztrófa által okozott súlyos környezetkárosítás miatt 135 milliárd forintos hulladékgazdálkodási bírságot szabtak ki. A Mal Zrt. keresetet nyújtott be a másodfokú határozat ellen, a peres eljárás folyamatban van. A Mal Zrt. a KPMG által elvégzett vagyonértékelés szerint jelenleg több mint 20 milliárd forintot ér, a térség legnagyobb munkáltatójaként a beszállítókkal együtt 5-6 ezer embernek ad munkát.