Megrángatta a forint árfolyamát és a tőzsdei kereskedést Orbán Viktor csütörtöki bejelentése, amely szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) feltételei a jelenlegi formájában elfogadhatatlanok Magyarország számára. A miniszterelnök szavaira az euró jegyzése 285 forintról 289 forint fölé szökött fel pár percen belül, majd rövid idő múlva 287 forintos árfolyamon állt meg. Szakértők úgy látják, a rövid pánikreakciónak az lehetett az oka, hogy a piac kisebb esélyt lát a gyors megállapodásra.
Bod Péter Ákos, a Corvinus Egyetem tanára szerint a nyugdíjak csökkentése, a nyugdíjkorhatár-emelés, a családi pótlék csökkentése, a személyi jövedelemadó-emelés, a privatizáció, az utazási kedvezmények csökkentése, a bürokrácia leépítése, az általános és értékalapú ingatlanadó, továbbá az önkormányzatok kiadásainak csökkentése, illetve a bankadó eltörlése csak egy étlap az IMF részéről, amelyből a magyar kormány összeállíthatja a saját menüsorát. – A valutaalap feltételeit együtt nézve lehetetlen lenne teljesíteni. A témák egyfajta jelzések, ötlettár, hogy milyen területeken lehet a költségvetési lyukat befoltozni – hangsúlyozta Bod Péter Ákos.
Tárgyalási taktika?
A szakember szerint két dolog állhat a miniszterelnök bejelentése mögött. Egyrészt tárgyalási taktika, hogy a kormány tíz-tizenkét területet sorol fel, majd csak 3-4 ügyet valósít meg. Szerinte ez az optimistább verzió, viszont az is elképzelhető, hogy a valutaalap sokkal rosszabb állapotban látja a magyar költségvetést, mint a kabinet. – Az IMF már négy éve van folyamatosan jelen hazánkban, így megfelelő információkkal rendelkezik arról, hogy mennyire biztos lábakon áll a jövő évi költségvetés. Tisztán látja, hogy melyek azok az adó- és illetékbevételek, amelyek biztosan teljesülnek, és melyek azok, amelyeknek a beszedése kockázatokkal jár – emelte ki a közgazdász.
A teljes cikket a pénteki Magyar Nemzetben olvashatja.