Szijjártó: Stratégiai partnerséget szeretnénk felépíteni

A magyar kormány stratégiai partnerséget szeretne kiépíteni Kuvaittal – nyilatkozta a közel-keleti országban tárgyaló Szijjártó Péter hétfőn telefonon.

MD
2012. 11. 05. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kuvaitvárosi megbeszélései során találkozott mások mellett az ország pénzügyi államtitkárával, Khalifa M. Hamadával, akivel megállapodtak, hogy jövő márciusban megtartja alakuló ülését Budapesten a kuvaiti–magyar gazdasági vegyes bizottság.

Ennek nagy jelentősége van Magyarország szempontjából, hiszen a keleti nyitás politikája során az eddiginél jóval szorosabb együttműködésre törekszik a magyar kabinet az arab világgal, és ezen belül Kuvait az egyik olyan ország, amellyel „stratégiai partnerséget szeretnénk felépíteni” – mondta Szijjártó Péter.

Szijjártó a kuvaiti pénzügyi államtitkár mellett tárgyalt az ország befektetési hatóságának vezérigazgatójával, a Külügyminisztérium államtitkárával, valamint a Tervezésért és Fejlesztésért Felelős Legfelsőbb Tanács főtitkárával.

Kuvait érdeklődik a magyar baromfi iránt

A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára elmondta: abban állapodtak meg a pénzügyi államtitkárral, hogy a kuvaiti–magyar gazdasági vegyes bizottság ülésének napirendjére felveszik a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari együttműködés témáját, ugyanis Kuvaitban komoly érdeklődés van a magyar baromfi és a baromfi-tenyésztési technológiák, valamint kuvaiti–magyar mezőgazdasági vegyes vállalatok létrehozása iránt. A magyar élelmiszer-biztonsági előírásokat nagy elismerés övezi a közel-keleti országban, amely ezért is működik szívesen együtt Magyarországgal a mezőgazdaság területén – ismertette. Megállapodás születik majd a vízgazdálkodás, azon belül is a víz- és szennyvízkezelés, valamint az ivóvíztisztítás területén – közölte Szijjártó Péter.

Beszámolt továbbá arról, hogy kedden aláírják a kuvaiti innovációs ügynökség és a magyar innovációs hivatal közötti együttműködési dokumentumot, amelynek alapján szoros együttműködés épülhet ki a kutatás-fejlesztésre és innovációra épülő iparágakat érintően.

Hazai cégek bevonására is van lehetőség

A tárgyalásokon abban is megegyeztek, hogy megvizsgálják magyar cégek bevonásának lehetőségét az ötéves – 125 milliárd dollár értékben 1240 projektet magában foglaló – kuvaiti nemzeti fejlesztési tervbe, Kuvaitban ugyanis a fenntartható fejlődés érdekében erősíteni akarják a nem az olajra épülő gazdasági ágazatokat. Magyar vállalatoknak a városfejlesztésben és -tervezésben, infrastrukturális és egészségügyi beruházásokban lesznek lehetőségeik – tette hozzá a külügyi és külgazdasági államtitkár, megjegyezve, hogy a kuvaitiak mindemellett egy közös felsőoktatási ösztöndíjprogram elindítását szorgalmazták, és szeretnék hasznosítani a magyar privatizációs tapasztalatokat is. Szijjártó Péter egyúttal átadta a külügyi államtitkárnak Orbán Viktor miniszterelnök meghívását a kuvaiti kormányfő részére.

Keleti nyitás

Martonyi János külügyminiszter november eleji dél-ázsiai körútjának első állomásán Vietnamba látogatott, ahol a gazdasági kapcsolatok erősítését célzó megbeszéléseket folytatott.

Martonyi János külügyminiszter egy október 12-i budapesti konferencián úgy vélekedett, hogy nagyon jól fejlődnek a kapcsolatok az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN), valamint Magyarország és a szövetség között, és fontos érdekünk a további kapcsolatépítés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.