Az alapkamat 6,00 százalékos szinten tartására voksolt az MNB elnöke és két alelnöke, Simor András, Király Júlia és Karvalits Ferenc, míg 5,75 százalékra csökkentésére Bártfai-Mager Andrea, Cinkotai János, Gerhardt Ferenc és Kocziszky György.
A tanács tagjai egyetértettek abban, hogy további kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha a kedvező pénzügyi piaci folyamatok folytatódnak és a középtávú inflációs kilátások a 3 százalékos céllal összhangban alakulnak.
Tovább csökkenhet az alapkamat
A következő hónapokban várhatóan egyre meredekebb ívben lassul tovább a magyarországi infláció, és valószínűleg folytatódik az MNB monetáris enyhítési ciklusa is, bár a kamatcsökkentési folyamatnak most már nem elsődleges tényezője az inflációs pálya – vélekedtek a vártnál alacsonyabb decemberi inflációs számok keddi ismertetése után londoni pénzügyi elemzők.
Korábban az MNO beszámolt róla, hogy az MNB alapkamata öt százalék alá is süllyedhet, ha olyan új elnök kerül majd a szervezet élére, akit a piac kedvezően fogad. Ha a piacot „nagyon pozitív meglepetés” éri egy magasan képzett és függetlennek elismert közgazdász kinevezésével, akkor a Bank of America Merrill Lynch elemzői szerint lehetőség nyílhat arra, hogy a jegybank 4 százalékig csökkentse alapkamatát.
Magyarországon az alapkamat egyensúlyi szintje 4,5–5 százalék között van, ez az a szint, amely ugyanannyira támogatja a növekedést, mint amennyire kordában tartja az inflációt – mondta Gerhardt Ferenc a Bloomberg üzleti hírportálnak adott interjúban.