A minisztérium közleményében azt írta: „a magyar kormány nem érti, hogy a Moody's Investors Service miért nem veszi figyelembe mindazon eredményeket, amelyeket az elmúlt időszakban a magyar emberek elértek”. A Moody's péntek este megerősítette Magyarország „Ba1” szintű államkötvény-osztályzatát, ugyanakkor a minősítésre változatlanul leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. Magyarországnak sikerült „valamelyest” csökkentenie államadósság-rátáját tavaly, és e ráta az idén várhatóan a hasonló besorolású államadósokéhoz közelebbi, de annál még mindig magasabb szinten stabilizálódik, „nagyon gyenge” gazdasági teljesítmény mellett – írta a hitelminősítő a megerősítéshez fűzött elemzésben.
Szerintük is tartható a 3 százalék alatti hiány
A Moody's Investors Service becslése szerint a magyar államháztartási hiány tavaly a hazai össztermék (GDP) 2,7 százaléka lehetett, és a hitelminősítő azzal számol, hogy a magyar kormánynak az idén is sikerül a GDP-érték 3 százaléka alatt tartania a deficitet, akkor is, ha ehhez további költségvetési intézkedések szükségesek. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja közölte: megítélése szerint érett államkötvénypiacra utal az a tény, hogy a kormány hazai állampapír-kibocsátásokból finanszírozta a tavalyi jelentős bruttó hiteligényt. A nemzetközi hitelminősítő szerint a tavaly elért haladás tükrözi a kormány elkötelezettségét a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiány mellett. A Moody's arra számít, hogy ez az elkötelezettség 2013-ban is fennmarad.
Sokat javult piaci megítélésünk
Magyarország CDS-árazása tavaly jelentősen javult. Január elején másfél éve nem mért mélypontra csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása a londoni piacon.
Öt évvel a pénzügyi válság kirobbanása után az Egyesült Államok kormánya végre úgy döntött, hogy beperli az eddig érinthetetlen három hitelminősítő egyikét, nevezetesen a Standard & Poor’st. Olvassa el a Magyar Nemzet február 7-i vezércikkét.
A csőd széléről
Mint a minisztérium írta, mindenki számára egyértelmű, hogy Magyarország az elmúlt 2 évben a csőd széléről egy stabil, kiegyensúlyozott országgá küzdötte fel magát, melynek mutatói javultak az előző minősítéshez képest. „A költségvetési hiány tartósan 3 százalék alatt marad, az államadósság csökken, az ország úgynevezett külső finanszírozási képessége a régióban a legmagasabb, tartósan és biztonsággal tudjuk magunkat finanszírozni a piacról” – sorolta a tárca. Hozzátették: a folyó fizetési mérleg jelentős többletet mutat, a foglalkoztatás pedig 2010-től folyamatosan bővül.
Bizalom az ország felé
A minisztérium szerint befektetőink egyre inkább a saját elemzéseikre és meglátásaikra hagyatkoznak, és hisznek, bíznak Magyarországban. Ezt mutatják a sikeres állampapír-aukciók és a csökkenő országkockázat is – szögezi le a tárca.
A negatív kilátás fenntartását alátámasztó tényező a Moody's londoni elemzése szerint az azzal kapcsolatos, továbbra is fennálló bizonytalanság, hogy a magyar gazdaság képes lenne-e ellenállni külső sokkoknak vagy kedvezőtlen hazai gazdaságpolitikai lépéseknek, tekintettel a jelentős finanszírozási igényekre és a potenciális piaci kilengésekre. A Moody's ugyanakkor megfontolná a kilátás stabilra javítását, ha kiszámíthatóbbá válnának a magyar gazdaságpolitika keretei, és ez robusztus gazdasági növekedést tenne lehetővé középtávon – áll a hitelminősítő londoni elemzésében.
A Moody's az egyetlen
A Moody's az egyetlen a három nagy hitelminősítő közül, amelyik negatív kilátást tart érvényben a magyar szuverén adósosztályzatra; a másik kettő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings az elmúlt hetekben negatívról stabilra javította Magyarország osztályzati kilátásait. Az S&P a novemberi magyar osztályzatrontással egy időben jelentette be a kilátásjavítást, a Fitch azonban december végén az addigi magyar besorolás megerősítésével együtt javította a kilátást. A Moody's közölte: becslése szerint a magyar GDP-érték tavaly 1,4 százalékkal csökkent, és a hitelminősítő 2013 egészére is „nagyon gyenge”, 0,3 százalékos növekedést jósol.