2010 júniusától hazánkban lassú ütemben ugyan, de szinte folyamatosan csökkent a munkanélküliségi ráta (2010 júniusához képest), összességében 0,4 százalékponttal, addig az időszak elején alacsonyabb európai ráta folyamatosan emelkedik. Az EU 27 országára vonatkozó ráta – 10,7 százalék – csaknem elérte már a magyar szintet, az Eurózónára vonatkozó pedig már 2012 elején meghaladta, és jelenleg csaknem egy százalékkal magasabb – húzta alá a szaktárca.
Az NGM kiemeli, hogy a régió adatait tekintve elmondhatjuk, hogy hazánkban fokozatosan csökken a munkanélküliségi ráta, míg a többi országban emelkedik az állástalanok aránya. Csehország (7,4 százalék) és Lengyelország (10,6 százalék) kivételével magasabbak a munkanélküliségi mutatók, mint hazánkban (10,9 százalék – 2012. október), Lengyelországban egyértelmű emelkedő trend figyelhető meg az elmúlt néhány hónapban és már csak néhány tized százalékpontra van a fokozatosan csökkenő magyar rátától.
A régióban a szlovák munkanélküliség a legmagasabb (14,5 százalék), amely 3,6 százalékponttal meghaladja a hazai értéket, a bolgár ráta 1,5 százalékponttal volt magasabb a magyarnál, a lengyel pedig csaknem azonos szinten van.
Tovább javultak a foglalkoztatottsági adatok
A 2012. október–decemberi időszakot vizsgálva is folytatódott a foglalkoztatottak számának 29 hónapja tartó töretlen emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyított adatokat tekintve – közölte kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca a pozitív adatokat a kabinet munkahelyteremtést ösztönző adórendszerével és a munkahelyvédelmi akciótervvel magyarázta. A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint nincs változás a munkanélküliségi rátában.
Fidesz: csökken a magyarországi munkanélküliség
„Magyarország talpra áll: a régióban hazánk teljesít legjobban a munkanélküliség elleni küzdelemben” – kommentálta Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója az EU statisztikai hivatala, az Eurostat pénteki jelentését. Kocsis Máté a távirati irodához eljuttatott közleményében kiemelte, hogy a foglalkoztatási arány a 2010-es kormányváltás óta, már két és fél éve nő. 160 ezer emberrel több jár ma munkába, mint a Gyurcsány-Bajnai-kormányok leköszönésekor – tette hozzá.