Reform és stabilitás – Hazánk visszatérhet a 90-es évek sikersztorijához

A stabilitási lépések és a reformok lehetővé teszik, hogy hazánk visszatérjen a 90-es évek sikeres „sztorijához”, a kicsi, nyitott, exportorientált gazdasághoz.

WA
2013. 02. 12. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzügyi stabilitásra és reformokra épül a magyar gazdaságpolitika, amely megteremti az egészséges növekedés alapjait – mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára. Az államtitkár a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) által szervezett konferencián kijelentette: a stabilitási lépések és a reformok lehetővé teszik, hogy Magyarország visszatérjen a kilencvenes évek sikeres „sztorijához”, a kicsi, nyitott, exportorientált gazdasághoz. Ennek jelei már most is látszanak, hiszen Magyarország a 9. helyre került az Ernst and Young legújabb globalizációsindex-rangsorában – mondta, hozzátéve, hogy a GDP-arányos export 93 százalék, miközben az exporton belül a magas hozzáadott érték aránya megközelíti a 20 százalékot.

Reform és stabilitás

A stabilitási lépések megvalósításakor a kormány a válság terheinek és kockázatainak megosztásra törekedett – mondta az államtitkár. A reformok közül kiemelte a közszféra reformját, amely a méretgazdaságosságot célozta meg a megyei és járási rendszer átalakításával, a munkaerő-piaci reformot, amely a rugalmas munkaerő-piaci szabályozást mozdítja elő, az intézményi reformokat, közte az új összetételű Költségvetési Tanácsot. A már befejezett adóreform a munkát és jövedelmeket terhelő adók csökkentése és a fogyasztást terhelő adók növelése révén segíti a versenyképesség javulását – fogalmazott Cséfalvay Zoltán.

Kiemelte, hogy az adósság 2012-től csökkenő pályára került, az államháztartás hiánya 2012-ben 3 százalék alá csökkent s az uniós szabály szerint 2,7 százalék lehet. Hozzátette: nem lesz választási költségvetés 2014-ben sem, mert „az elért 3 százalék alatti hiányt ez a kormány a jövőben is meg fogja őrizni”.

Cséfalvay február 7-én is arról beszélt a Világgazdaság konferenciáján, hogy Magyarországon megteremtődtek az egészséges gazdasági növekedés alapjai, ami azért kedvező, mert adósságból hosszú távon nem lehet finanszírozni a növekedést. A gazdasági siker egyaránt legitimálja a bel- és külpolitikát, ez igaz Európára, Közép-Európára és Magyarországra is – mondta el ugyanazon a konferencián Martonyi János.

Hirtelen változásoktól tart az IMF

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra számít, hogy idén lényegében stagnálni fog a magyar gazdaság – mondta Iryna Ivaschenko, az IMF budapesti képviseletének vezetője. Iryna Ivaschenko a Hungarian Business Leaders Forum kerekasztal-beszélgetésén úgy fogalmazott: az IMF szakértői nemcsak most, hanem közép- és hosszú távon is aggódnak a magyar növekedés miatt, mert annak hiánya ördögi kört teremthet, ami a GDP-arányos adósságszintre is hatással van. „Nem tragikus a helyzet, de nagyon nehéz” – tette hozzá.

Az IMF magyarországi képviselője kiemelte: a kockázati megítélés és a likviditási helyzet jelentős nemzetközi javulása ellenére továbbra is volatilis a világpiaci környezet. Figyelmeztetett: az olyan kis, nyitott országok, mint Magyarország, amelynek évről évre jelentős finanszírozási szükséglete van, ki vannak téve a befektetői hangulatban bekövetkező hirtelen változásoknak.

Járai: Bizalom kell

Ma Magyarország legnagyobb gondja a gazdasági növekedés hiánya, a növekedéshez pedig kiszámíthatóság, hitelesség, stabilitás és bizalom kell – mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke. A mindenkori kormányzás fő célja a gazdasági növekedés, hangsúlyozta a volt jegybankelnök, hozzátéve hogy a kivívott eredményeket, azaz az adósság csökkentését és a hiány tartását is veszélyezteti a növekedés hiánya.

Járai szerint egy IMF-megállapodás, a pénzügyi közvetítő rendszer szerepének újraértékelése, a kormány és a jegybank közötti együttműködés javítása segítheti a stabilitás megteremtését és ezzel a növekedés beindítását. A jelenlegi 33-34 milliárd eurós devizatartalék bizonyára csökkenthető lenne, ha létrejönne a megállapodás a valutaalappal – jelezte.

Kovács: Tartható a hiánycél

Aktív kockázatkezeléssel tartható a kormány 3 százalék alatti GDP-arányos költségvetési hiánycélja – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke a Hungarian Business Leaders Forum konferenciáján. Kifejtette, a költségvetésnek egyaránt vannak technikai és a makrogazdasági kockázatokhoz kapcsolódó negatív kockázatai, jóllehet nem valószínű, hogy ezek mindegyike egyszerre teljesül.

A technikai kockázatok között említette az e-útdíj bevezetésének esetleges késlekedését, a pénztárgépek adóhatósági bekötését, illetve az állami tranzakciós illetékből származó bevételeket, míg a makrogazdasági kockázatok között az eltérő kamat- és növekedési pályából adódóan elmaradó adóbevételeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.