Új megállapodást kötne a kormány a bankokkal

A növekedés beindítása elsőbbséget élvez, ezért a kabinet újra leül tárgyalni a bankokkal, és hitelezésük bővítéséért komoly kedvezményeket ajánl majd nekik.

WA
2013. 02. 17. 10:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A növekedés beindítása elsőbbséget élvez, ezért újra leülünk a bankokkal tárgyalni, és hitelezésük bővítéséért komoly kedvezményeket ajánlunk majd nekik – mondta Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára szombaton a Kossuth rádió G7 című műsorában.

A számunkra is váratlan utolsó negyedéves gazdasági adatok alapvetően olyan külső körülményeknek tudhatók be, amelyek az országhatáron kívül estek. Az idei prognózison ez azonban nem változtat, a kormány nem tervezi sem a költségvetés, sem az előrejelzés módosítását, 2013-ra továbbra is 0,9 százalékos növekedést vár, 2014-re pedig ennél is magasabbat – hangsúlyozta az államtitkár.

A gazdaság beindításához az eddig bejelentett intézkedéseken felül további lépéseket tervez a kabinet. „A bankrendszerrel olyan egyezségre törekszünk, hogy a pénzintézetek ösztönözve legyenek a hitelezési aktivitásuk növelésére” – fogalmazott. Ily módon a bankok növekvő szerepvállalásuk esetén az őket sújtó különadóból adó-visszatérítést kapnának vagy adóleírást hajthatnának végre. Tavasz végéig létrejöhet a megállapodás, „egy jóval agresszívebb kedvezményrendszert kívánunk nekik ajánlani” – emelte ki.

Pleschinger Gyula a túlzottdeficit-eljárásról szólva leszögezte: amennyiben nyáron kikerül alóla az ország, akkor sem lazíthatja fel a költségvetését, tovább kell „szorgoskodni”, csökkenteni kell az államadósságot, amihez 3 százalék alatt kell tartani a költségvetési hiányt. A fiskális stabilitás megtartása mellett azonban a növekedés beindítása élvezi a prioritás – szögezte le.

Rátérve Magyarország hét eleji dollárkötvény-kibocsátására, az államtitkár kifejtette: erre azért volt szükség, mert a 2008-as IMF/EU-hitel visszafizetése miatt a 2013 és 2016 közötti időszakban a korábbinál nagyobb terheket kell lerónia az országnak. Úgy vélte, hogy versenyképes hozamokat sikerült kialkudni, mivel jelenleg a valutaalap egy új kölcsönt 4 éves futamidőre nagyjából 4,1-4,2 százalékos kamattal bocsátana Magyarország rendelkezésére, ezzel szemben a dollárkötvényekkel – a befolyó bevételt euróra átváltva – 4 százalék alatti 5 éves és 5 százalék alatti 10 éves finanszírozáshoz jutott az ország.

Az átváltás azt jelenti – magyarázta –, hogy a befolyt 3,25 milliárd dollárt a kormány átcserélte a szervező bankokkal euróra, a futamidő végén pedig visszaváltja majd az amerikai fizetőeszközre. „Ez a biztonságot szolgálja ( ), és Magyarország lényegében jobban jár a folyamattal” – indokolta.

A politikus Magyarország és a Nemzetközi Valutaalap viszonyáról kifejtette: a két fél kapcsolata jónak mondható, csupán a tárgyalások során nem volt egyetértés, mivel az IMF nem tudott olyan struktúrát ajánlani, amelyet a kormány szeretne. Műsorvezetői kérdésre, hogy mi történne akkor, ha esetleg beütne egy, a 2008-ashoz hasonló világgazdasági krízis, Pleschinger Gyula nyomatékosította: jelenleg jóval erősebb az ország, mint akkor volt. A devizatartalék magas, kétszer akkora, mint 2008-ban volt, alacsony a költségvetési hiány, a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg pozitív – sorolta. „Ha most kitörne egy ahhoz hasonló eseménysorozat, akkor nyögve, sírva, nyöszörögve ugyan, de át tudnánk vészelni”.

A következő jegybankelnök személyét firtató kérdésre úgy reagált: véleménye szerint olyan szakembert kell választani, aki nemzetközi színtéren elismert és komolyan ért a monetáris politikához. „Én kritizálni bármikor tudok, de jól csinálni nem vagyok benne biztos, hogy tudnám” – húzta le magát a lehetséges jelöltek listájáról a műsor végén Pleschinger Gyula.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.