A magáncsődről egyeztet a kormány a bankszövetséggel

A kérdés, hogy miként lehetne anélkül bevezetni, hogy veszélyeztetné a bankrendszer stabilitását.

KG
2013. 05. 08. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár leszögezte: a magáncsőd bevezetésének számos feltétele van, megfelelő felkészülési időszak kell egyebek között az intézményrendszer kialakításához. „Meglepődnék, ha ez idén lenne” – tette hozzá. Orbán Gábor jelezte: amennyiben döntés születik arról, hogy az intézményt létrehozzák, annak fontos támpontja lesz a nemrég bevezetett ír példa. Ott ugyanis bebizonyították, hogy be lehet vezetni a magáncsőd intézményét nagy nyomás alatt lévő  bankrendszer mellett is.

A panelbeszélgetésen Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója azt emelte ki, hogy egy jó koncepcióval kialakítható olyan intézmény, amely egyaránt figyelembe veszi a jelzáloghitelezés intézményét és a lakhatáshoz való jogot. El lehet érni, hogy 4-5 év után az ügyfél rendezett körülmények között, adósságától megszabadulva, tiszta lappal induljon – tette hozzá.

Orbán Gábor a konferencián megerősítette Cséfalvay Zoltán államtitkár szerda reggeli kijelentését, amely szerint a kormány nem tervezi újabb eszközök bevezetését a devizahitelesek megsegítésére. Elképzelhető, hogy az árfolyamgátra való jelentkezés határidejét tovább hosszabbítják – tette hozzá.

Az államtitkár hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az árfolyamgát jelenlegi, 37 százalékos részvételi aránya tekintetében csak akkor lehetne a marginális hatáson túl komolyabb eredményre számítani, ha nagy tájékoztatási kampányt indítanak.

Nagy Márton szerint a magyar bankrendszerben a nemteljesítő hitelek aránya „már tetőzött, vagy legalábbis idén tetőzik”. Hangsúlyozta, az igazi kérdés nem az, hogy mekkora ez az arány, hanem hogy miként változik időszakról időszakra, és hogy a rossz hiteleknek mekkora részét fedezték a bankok értékvesztés leírásával.

A jegybanki szakember hangsúlyozta, hogy a – szervezet számításai szerint – 16-17 százalékon tetőző nemteljesítő hitelarány nincs nagy hatással a bankok likviditására. Ha akarnának, tudnának hitelezni – tette hozzá. A hitelezés beindításával kapcsolatosan Orbán Gábor kiemelte, hogy „nincs egy nagy svung”, amivel ezt meg lehetne oldani. Sok kis ötlet kell, és ennek az lesz az eredője, hogy megfordul a piac – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.