Ismét törlesztett a héten a magyar állam a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF), és ezzel már túl vagyunk a nehezén: a szocialista kormányok által a jelenlegi kabinetre hagyott nehéz örökség felét már visszafizette hazánk. A Gyurcsány-kormány által 2008-ban felvett kölcsönből a magyar állam – a május eleji bő 620 millió euró után – tegnap mintegy 310 millió eurót, azaz 91,5 milliárd forintot utalt át az IMF-nek. A héten egyébként a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is fizetett már vissza egy 182 millió eurónyi, azaz 53,6 milliárd forintnyi részletet a valutaalapnak. Hazánknak még augusztusban és novemberben lesz egy bő 600 millió eurós törlesztési kötelezettsége a valutaalapnak.
Emellett szeptemberben és decemberben további 300 millió eurót kell átutalnunk. Jövő márciusban lényegében 300 millió euró marad csak a hitelből, legalábbis ami az állami kötelezettségvállalást terheli. Eközben a jegybanknak jövőre még februárban és májusban további 182-182 millió eurót kell visszafizetnie.
A fenti adatokból is látható, Magyarország bármelyik pillanatban visszafizethetné az IMF-től felvett hitel fennmaradó részét. A pénz ugyanis rendelkezésre áll az Államadósság-kezelő Központnál (ÁKK), a döntést a Nemzetgazdasági Minisztériumnak kell meghoznia. A Magyar Nemzet úgy tudja, a fedezetet a februárban kibocsátott dolláralapú devizakötvényből fennmaradt hányad, az Európai Beruházási Banktól (EIB) lehívott kedvezményes hitel, a Prémium euró magyar államkötvény (Pemák) értékesítéséből származó devizaforrás és az állam által lekötött devizabetétek biztosíthatnák.
Ma már sokkal jobb helyzetben van a hazai államadósság, hiszen napjainkban nem az a legfontosabb téma, hogy miből finanszírozza az ország az adósságát, hanem az, hogy előtörlesszen-e, vagy sem. Az elmúlt évek gazdaságpolitikai eredményeit külföldről is egyre többen ismerik el. Michael Hasenstab, a Franklin Templeton befektetési alap kötvényalapjainak kezelője szerint Magyarország jó úton jár, és erre a piac is rájön majd – idézte tegnap a Napi.hu a szakember nyilatkozatát, amelyet a Wealth Manager nevű szakmai lapnak adott.
Wiedemann Tamás
A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.