37 milliárdos idei béremelés

Az idén várhatóan 37, jövőre 172 milliárd forintos többletkiadást igényel a pedagógusbérek emelése.

Magyar Nemzet
2013. 07. 18. 3:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pedagógus-életpályamodell öt évre elosztott, fokozatos bevezetésének költségigénye az idén 37, jövőre pedig 172 milliárd forint, míg 2015-ben várhatóan 195 milliárdos többletkiadást igényel – egyebek mellett ezt tartalmazza az Emberi Erőforrások Minisztériumában készült, Balog Zoltán miniszter, valamint Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter által jóváhagyott előterjesztés. A pedagógus-előmeneteli rendszer részleteit rögzítő és az Átlátszó Oktatás blog által kiszivárogtatott tervezet emlékeztet, hogy a köznevelési törvényben előírt béremelés 60 százalékát kapják meg a pedagógusok most ősszel, ezután pedig 2017-ig minden szeptemberben fokozatosan tovább emelik a fizetéseket. Balog Zoltán szerint ez az idén átlagosan 34 százalékos növekedést, a továbbiakban pedig évente átlagosan tíz százalék pluszt jelent.

A kormány által még nem tárgyalt előterjesztés szerint a 2013. szeptember 1. és 2014. augusztus 31. közötti első ütemben az illetményalap alapfokú (főiskolai) végzettség esetén a minimálbér 157,8 százaléka, mesterfokozat esetén 172,9 százaléka, diplomával nem rendelkezőknél pedig a minimálbér 118,5 százaléka lesz. A köznevelési törvény mellékletében rögzített szorzókkal számolva ez azt jeleni, hogy az alapképzésben diplomát szerzett gyakornokok kezdő fizetése bruttó 154 644, a mesterdiplomásoké 169 442 forint lesz. Legalább hároméves munkaviszony esetén 185, illetve 203 ezer forintra számíthatnak az érintettek, akinek pedig már tíz ledolgozott év van a háta mögött, az 209, illetve 229 ezer forintot kaphat. Egy harminc éve dolgozó tanár szeptembertől végzettségének megfelelően 263 vagy 288 ezer forint bruttót fog keresni, és az öszszegek a következő négy évben mindenkinél folyamatosan tovább emelkednek. A modell indításakor senki sem kerülhet egyből a Pedagógus I.-nél magasabb fokozatba, Balog Zoltán tárcavezető szerint ugyanakkor a 160 ezres pedagógustársadalomból kevesebb mint másfél ezren vannak, akik nem vagy alig érzékelnek majd növekedést, és ők is csak azért, mert eddig extrém túlórapénzt vagy más pluszjuttatást kaptak.

A bértáblával együtt a munkaidő is változik: a jelenleg hatályos heti kötelező óraszám fogalmát felváltja a „neveléssel-oktatással lekötött munkaidő”, amely a heti 40 órából 22–26 órát tesz ki. Ezen felül a pedagógus heti 32 óra erejéig lesz köteles az intézményvezető által meghatározott feladatokat végezni, heti 8 órával pedig szabadon gazdálkodhat – mutat rá az anyag. A kötött idő terhére eseti helyettesítésre is utasíthatják a tanárokat, de ennek mértékét maximálnák: a tervezet szerint ilyen pluszfeladatra legfeljebb tanítási évenként harminc nap, ezen belül napi két óra, heti hat óra erejéig kötelezhetik a pedagógusokat.

(Csókás Adrienn)

A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja

A Fidesz szerint ha a baloldal hatalomra kerülne, nemcsak a rezsicsökkentést törölné el, hanem a 66 százalékos pedagógus-béremelési programot is.

 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek vezetőivel aláírta hétfőn a 2013. évi bérajánlásról szóló megállapodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.