Augusztus közepére szabadulunk az IMF-hiteltől

Magyarország a lejárat előtt, 2013. augusztus 12-éig vissza kívánja fizetni 2008-ban felvett IMF-hitelét.

WL
2013. 07. 29. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor kormányfő szombaton Tusnádfürdőn bejelentette: az IMF-hitel törlesztésével kapcsolatban arra utasította Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, hogy – bár csak később járna le a Nemzetközi Valutaalapnak fizetendő kölcsön – még a nyár folyamán végtörlesszen. „Az ehhez szükséges összeg rendelkezésre áll, az elmúlt három évben a magyarok megtermelték ezt a pénzt” – hangsúlyozta akkor a miniszterelnök.

A gazdasági tárca hétfői közleményében azt írta: „Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter július 25-én levélben jelezte Mr. Reza Moghadam, a Nemzetközi Valutaalap igazgatója felé, hogy Magyarország még az esedékessége előtt, 2013. augusztus 12-éig vissza kívánja fizetni 2008-ban felvett IMF-hitelét. Ez a lehetőség csak azon országok részére áll fenn, amelyek megfelelő szintű tartalékokkal, fegyelmezett költségvetési politikával és kedvező befektetői megítéléssel rendelkeznek.”

„A kedvező piaci környezet és a Magyarország iránti befektetői bizalom az utóbbi évek legkedvezőbb hozamait és ötéves cds-felárát eredményezte. A magyar állam ennek következtében kedvező finanszírozási feltételek mellett jelentős betétállományt építhetett fel. Tekintettel arra, hogy az IMF-hitel előtörlesztésére szolgáló források így rendelkezésre állnak, a kormány a hitel előtörlesztéséről döntött” – olvasható a közleményben, amely kiemeli, az elmúlt három év kormányzati munkájának komoly szerepe van a hitel idő előtti visszafizetésében.

Ismert, a magyar állam a szocialista kormányzat idején – az MNB nélkül – 7,5 milliárd euró értékű hitelt hívott le az IMF-től. Az ebből jelenleg fennálló tőketartozás mértéke 2,2 milliárd euró, amelynek utolsó nagyobb törlesztőrészlete 2014 márciusában lenne esedékes.

A minisztérium közleménye hangsúlyozza: a kormány az IMF-hitel teljes visszafizetésével fontos lépést tesz az egyre nagyobb arányú piaci finanszírozás felé, emellett kamatmegtakarítást is biztosít a költségvetés számára. Ráadásul a kifejezetten erre a célra feltöltött devizabetét egyenlege az előtörlesztést követően is biztonságos szinten marad.

Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettese az MTI-nek hétfőn azt mondta, rövid távon nagyjából 2,2 százalékponttal csökkenti a GDP-arányos államadósságot az IMF-hitel végtörlesztése, de összességében nem változik érdemben az adósság. Az ÁKK vezetője emlékeztetett, hogy az első negyedév végén 82 százalék fölé ugrott az államadósság GDP-hez viszonyított aránya. Hozzátette: ennek oka részben az, hogy az év elején már volt olyan pluszkibocsátás, amely a mostani hitel-visszafizetést finanszírozza. Az adósságot csak egy korábbi kibocsátásból tudja kifizetni az ország, ezért nem változik összességében az államadósság – magyarázta. Elmondta azt is, hogy az ÁKK idei kibocsátási tervét érdemben nem befolyásolja a hitel-visszafizetés.

A Magyar Nemzeti Bank igazgatósága közben úgy döntött, hogy az MNB által felvett, kis összegű fennmaradó IMF-hiteltartozást előtörleszti a kormány hasonló lépésével párhuzamosan – tájékoztatta az MNB sajtóosztálya hétfőn az MTI-t. A jegybank rövid közleményében leszögezi: az előtörlesztés nincs hatással a jegybank devizatartalék-megfelelési mutatóira, ugyanis a hátralévő hiteltörlesztések az előtörlesztéstől függetlenül is egy éven belül esedékesek volnának. Az előtörlesztésnek kismértékű pozitív hatása lesz a jegybank 2013-as és 2014-es eredményére – olvasható a jegybanki közleményben.

Másfél év óta először éves összevetésben is növekedhetett a magyar gazdaság teljesítménye a második negyedévben – jósolták hétfői előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők. A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics közgazdászai az európai felzárkózó gazdaságokról összeállított, hétfőn ismertetett új prognózisukban közölték, hogy az általuk használt növekedéskövető mérési modell – GDP tracker – jelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idei második negyedévben 0,3 százalék körüli ütemben növekedhetett éves összehasonlításban. Ez 2011 vége óta az első éves növekedés lenne a magyar gazdaságban – hangsúlyozták a Capital Economics londoni szakértői.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.