Több előnnyel járna, mint hátránnyal, ha a kormány lejárat előtt visszafizetné a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) 2008-ban felvett hitel fennmaradó részét. Kormányzati forrásból a Magyar Nemzet úgy tudja, hogy az ehhez szükséges összeg is rendelkezésre áll. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a napokban azt mondta, hogy a kormány három héten belül dönthet arról, előre törlesszék-e a valutaalaptól kapott hitelt. – Az Államadósság-kezelő Központ, a Magyar Nemzeti Bank és a gazdasági tárca munkatársai hozamszámításokat végeznek jelenleg, hogy mikor éri meg jobban törleszteni – mondta.
A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy az elemzőmunka eredményeként a jegybank és az adósságkezelő is az előtörlesztés mellett foglal majd állást. Így minden együtt lesz ahhoz, hogy a kormány legkésőbb az év elejéig rendezze a tartozást a valutaalappal.
Három érv szól ugyanis a fizetés mellett, miközben egy ellene – tudta meg a lap. Az előtörlesztés egyrészt fontos üzenet a piacoknak, mivel azt sugallja, hogy Magyarország megerősödött, hiszen már lejárat előtt rendezni tudja az IMF-nek az adósságát. Információnk szerint az elemzések úgy érvelnek: azzal, hogy devizahitelt törleszt hazánk – amelynek egy részét forintban kibocsátott állampapírból fedezi –, javul az államadósság szerkezete is: az árfolyamváltozások miatt kockázatos devizaarány a biztonságosabb forinthitelek felé tolódik.
– Mivel az államkötvényeket az elmúlt időszakban aktívan vásárolják a belföldi szereplők, azon belül is a lakosság, ezért a valutaalap kölcsönét a biztonságosabbnak tekinthető hitelezők forrásaiból finanszírozza az állam – hangsúlyozta a lap az érvelést ismerő informátora.
Ugyanakkor komoly dilemmát okoz a szaktárcának az IMF-hitel ára, vagyis az, hogy mi éri meg jobban az országnak: tovább fizetni a részleteket, vagy pedig egy összegben törleszteni. Ugyanis kevés szó esik arról, hogy a lejárathoz közeledve egyre olcsóbb a valutaalap kölcsöne. Ez azért van, mert Magyarország az IMF tagjaként a rendelkezésre álló kvótáig, azaz 1038,4 millió SDR-ig – az amerikai dollár, az euró, a japán jen és az angol font árfolyamaiból képzett érték – nagyon alacsony kamatokkal kaphat hitelt.
A Gyurcsány-kormány 2008-ban azonban ennek többszörösét igényelte, ami nagyban megdrágította a kölcsön felvételét. – A futamidő végén ugyanakkor a fennálló tőketartozás a magyar kvóta mértékéig csökkent, ami most igen olcsón finanszírozható – mondta a lap informátora.
(Wiedemann Tamás)
A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatják.