Segítség a devizahiteleseknek: tisztázták az alapelveket

A civil szervezeteket követően Patai Mihállyal, a Magyar Bankszövetség elnökével is tárgyalást folytatott Varga Mihály a devizahitelesek megsegítéséről.

NT
2013. 07. 31. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a miniszter és a bankszövetség elnöke az első találkozón sikeresen tisztázta „a lakáscélú devizahiteles problémák” rendezésének alapelveit. Ismertették azokat a javaslatokat, „amelyek mentén a csaknem 570 ezer deviza jelzáloghitel-szerződés kezelése elképzelhető” – közölte az NGM. A megbeszélésen rögzítették, hogy az elmúlt években hozott intézkedések – az árfolyamgát bevezetése, a végtörlesztés, a kedvezményes forintosítás, a nemzetközi eszközkezelő létrehozása, az ügyfélsegítő programok beindítása – több százezer ügyfél számára jelentett pozitív változást, de minden ügyfélre kiterjedő, teljes körű eredményt nem hozott – áll a közleményben.

Mindkét fél hangsúlyozta, hogy a megbeszéléseket reális határidőn belül célszerű lezárni, mivel az indokolatlan bizonytalanság kihathat nemcsak a pénzügyi rendszer működésére, hanem a gazdaság más folyamataira is – közölte az NGM. A találkozó végén megállapodtak abban, hogy a lehetséges megoldási javaslatok kidolgozása érdekében folyamatosan egyeztetnek az elkövetkezendő hetekben is – zárul a tárca közleménye.

A kormány határozott célja, hogy minden érintettet bevonva kompromisszumos megoldásra jusson a devizahitelesek ügyében, különös tekintettel a lakáscélú devizaalapú jelzáloghitelekre. A nemzetgazdasági miniszter ezért július 30-án civil érdekképviselettel is egyeztetett. Az NGM közleményében az állt, hogy a politikus tárgyalt a devizahitelesek jelentős részének érdekeit képviselő Civil Összefogás Fórum–Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF–CÖKA) tagjaival.

Varga július 24-én közölte: a kormány szerint „az időbeni és teherviselési szempontokat is figyelembe véve” ki kell vezetni a hazai hitelpiacról a lakáscélú devizaalapú jelzáloghiteleket, a devizahitelekből fakadó helyzet ugyanis olyan gazdasági és társadalmi kockázatot jelent, amellyel az ország hosszú távon nem tud együtt élni. Ugyanakkor hangsúlyozta azt is: senki sem akarja a magyar bankrendszert tönkretenni, senkinek sem érdeke, hogy ennek a rendszernek a stabilitása megboruljon vagy meginogjon. A kormány ésszerű megállapodásra törekszik, és ésszerű határidőt szeretne a devizaalapú lakáscélú jelzáloghitel kivezetésére.

„Most van, a jövőben pedig nem lesz lakáscélú devizahitel” – Orbán Viktor szavai szerint ezt kell megoldania Varga Mihálynak. A tárcavezető szabad kezet kapott azzal kapcsolatban, hogy milyen megoldást választ – közölte a miniszterelnök július 26-án a közrádióban. Hozzátette ugyanakkor: olyan megoldásra van szükség, amely nem dönti be a magyar pénzügyi rendszert, de visszautasítja azt a cinikus magatartást, hogy „hát ilyen a boksz, így működik a pénzvilág”. Kiemelte, „a mi gondolkodásunk középpontjában azok állnak, akiknek egy lakásuk van, amelyben laknak, és ilyen értelemben az egyetlen vagyontárgyukat fenyegeti veszély”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.