E.ON-beismerés: le kell törni a túl magas energiaárakat

Évekig fennmaradhat az energiaárak mérséklésével szerzett versenyelőnye az Amerikai Egyesült Államoknak Európával szemben.

NT
2013. 09. 30. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Johannes Teyssen a lapnak azt is elmondta, hogy az Európa számlájára írható versenyhátrányból fakadóan a nehézipari cégek egyszerűen elhagyják a piacot. Az E.ON vezetője az interjúban kitért arra is, hogy Európa láthatóan nem törekszik arra, hogy energiapolitikáját megváltoztatva lefaragjon ebből a különbségből. Egy álom, egy vízió, amit a politikusok mondanak, de az egyensúly csak évek múlva állhat be, rengeteg innovációt követően – vélekedett a szakember.

Teyssen állításait alapozzák meg azok a tények is, hogy a vezető iparági résztvevők fontolóra vették, hogy áthelyezik a gyártást az Atlanti-óceán másik oldalára, a mérsékeltebb energiaárak miatt. Amerikába tudniillik a földgáz harmad-, sok esetben negyedannyiba kerül, mint az öreg kontinensen.

A kérdést már megvitatták az Európai Unió állam -és kormányfőinek Brüsszelben rendezett csúcsán is nemrég, sőt az új, Angela Merkel vezette német kormányban is komoly prioritással bír.

Az E.ON vezetője úgy látja, hogy a vállalatok számára létszükséglet egy kiegyensúlyozottabb árfekvés a célravezetőbb energiapolitika zálogaként, hiszen beruházásaik sorsa múlhat ezen, „Akkora az előny, amit már nem engedhetünk meg magunknak” – szögezte le Teyssen. Ha az Európai Unió beszállna a palagáz-kitermelésbe és engedélyt adna a szükséges technológia alkalmazására, akkor is minimum öt évbe kerül majd, hogy a megfelelő szintre fejlesszék az iparágat – mondta az interjúban.

Teyssen szerint meg kell oldani az európai energiaárak körül magasodó problémákat, ugyanakkor el kell fogadni azt a tényt, hogy a megújuló energia soha nem fogja tudni helyettesíteni a földgázt. Rossz irányba módosították a piacot azok az uniós támogatások, ami pont ezekre az alternatívákra, így a nap- és szélenergia-beruházások felfuttatására ösztönzik a tagállamokat. Teyssen ezzel magyarázta azt a lobbifolyamatot is, amit akár az E. ON, vagy más vezető energiacégek végeznek ez EU-ban, elérve, hogy a támogatások egy részét felhasználhassák a gázerőművek fejlesztésére is.

Ismert, Orbán Viktor miniszterelnök is azt emelte ki a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, hogy a gazdaság versenyképességéhez alapvető – a jól képzett munkaerő mellett – a vállalatok rezsijének csökkentése. „A választások után a következő magyar kormánynak választ kell adnia arra a kérdésre, hogy milyen eszközökkel tudjuk levinni az Amerikai Egyesült Államok energiaárszintjére a mi magyar energiaárszintünket.” Hozzáfűzte, az Egyesült Államokban 30 százalékkal olcsóbb a gazdaság által használt energia ára, mint Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.