Kamatcsökkentés: az egész ország nyertes lehet

Az év végéig 3-3,25 százalékig mérséklődhet az irányadó kamatláb – vélik az elemzők.

WA
2013. 09. 24. 16:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Monetáris Tanács az elemzői várakozásoknak megfelelően újabb 20 bázisponttal 3,60 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot kedden.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője szerint a 20 bázispontos csökkentés nem nevezhető óvatos kamatpolitikának, holott a jegybank rendre ezt hangoztatja a kamatdöntéseket követő kommentárokban. Hozzáfűzte, hogy a döntés ugyanakkor megfelelt a piaci várakozásnak, hiszen az amerikai Fed múlt heti döntése – amellyel elhalasztotta a likviditási program keretösszegének csökkentését – pozitív piaci reakciót váltott ki, amelyben a forint is erősödni tudott.

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere osztja azt a véleményt, hogy az MNB lépése inkább csak jelképesen mutatja a fokozott óvatosságot a korábbi 25 bázispontokhoz képest. Úgy véli, hogy a Fed-döntés nyomán kialakult kedvezőbb nemzetközi hangulat és a várakozásoknál jóval alacsonyabb augusztusi inflációs adat elég lehetett a Monetáris Tanácsnak ahhoz, hogy ismét a vágás mellett döntsön.

Gabler Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője arra számít, hogy az év végérig folytatódik a kamatcsökkentési ciklus, így – 20 bázispontos vágásonként – 3,0 százalékra csökkenhet az irányadó ráta.

Idén júliussal bezárólag rendre 25 bázispont volt a lazítás mértéke, az előző kamatdöntő ülésen, augusztus 27-én azonban 20 bázisponttal csökkentettek, 3,80 százalékra.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője úgy véli, hogy az infláció alakulása, a reálgazdasági folyamatok, valamint az, hogy az infláció várhatóan tartósan alulmúlja a 3 százalékos inflációs célkitűzést, lehetővé és indokolttá tették az alapkamat csökkentését.

A határidős kamatlábpiac a következő hónapra 20, az év végéig pedig összesen 35-40 bázispontos további kamatvágást áraz, így az év végére 3,25 százalékra süllyedhet az alapkamat Suppan szerint. Az elemző jövőre már nem számít további kamatcsökkentésre.

A Nézőpont Intézet Gazdaságkutató Műhelyének közleménye szerint a csökkenő kamatszint a kamatteher mérséklésén keresztül hozzájárulhat az államháztartás terheinek csökkentéséhez. A jelenlegi rekordalacsony irányadó kamat a reálgazdaság szempontjából is jelentős, rövid távon elősegítheti a kereslet bővülését.

A nemzetközi pénzügyi piacon jelen lévő „kegyelmi állapotot” maximálisan ki kell használni, hiszen a Fed elnökének közelgő cseréje, illetve eszközvásárlási programjának változása befolyásolhatja a magyar monetáris politika mozgásterét – hívták fel a figyelmet.

A magyar gazdaság jelenlegi kockázati és finanszírozási környezetében minimum 3,25, de inkább 3,00 százalékos alapkamat eléréséig kínálkozik további monetáris enyhítési mozgástér – vélekedtek a londoni pénzügyi elemzők.

William Jackson, az egyik legnagyobb City-beli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza értékelésében közölte: a keddi kamatdöntés után a ház az általa eddig jósolt 3,50 százalékról 3,00-ra módosította az idei év végi MNB-alapkamatra szóló előrejelzését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.