Tovább gyorsul a reálbérek emelkedése

A versenyszférában a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál alkalmazottak bruttó átlagkeresete 4,5, a nettója 6,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

BL
2013. 09. 19. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A prémiumok és egyéb különjuttatások nélkül számolt rendszeres havi keresetek a versenyszférában 4,9 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly júliusban a júniusi 2,9 százalékos emelkedéssel szemben. A nemzetgazdaság egészét tekintve a bruttó keresetek 2,1, a családi adókedvezmények hatása nélkül számított nettó jövedelmek 3,7 százalékkal nőttek tavaly július óta, a közfoglalkoztatottak nélkül a növekedés 2,8, illetve 4,5 százalékos volt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a KSH adataira reagálva azt közölte, hogy továbbra is érvényesül a reálbérek növekedésének év eleje óta tartó pozitív trendje. 2013. január–júliusban a nemzetgazdaságban mért bruttó átlagkeresetek 3,2 a nettó átlagkeresetek 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ebben az időszakban 2,3 százalékos infláció mellett nemzetgazdasági szinten 2,2 százalékkal növekedtek a reálbérek, melyhez a rezsicsökkentés és a bérek adóterheinek mérséklése mellett az inflációt meghaladó mértékű minimálbér-emelés is hozzájárult.

Az idei immár a harmadik olyan év 2010-zel kezdődően, amikor az előző évhez képest reálértéken többet érnek a keresetek nemzetgazdasági szinten. Ezt megelőzően 2006 volt az utolsó esztendő, amikor a bérek reálértéke érdemben emelkedett, amit a 2007–2009 közötti években összesen 6 százalékos csökkenés követett. Ezzel szemben a mostani kormányzati ciklusban – 2010-zel kezdődően – a reálkeresetekben eddig átlagosan 6 százalékos növekedés következett be, amiben a családi kedvezmények 2011. évi bevezetésének is jelentős szerepe volt. Ennek köszönhetően az elkölthető munkajövedelem a több gyermeket nevelő munkavállalóknál emelkedett az átlagot meghaladó értékben. A családi kedvezmény kilátásba helyezett kiszélesítése várhatóan tovább erősíti ezt a folyamatot 2014-ben, különösen a közepes és az átlagosnál alacsonyabb keresettel rendelkező, gyermeket nevelő munkavállalók körében – hangsúlyozza az NGM közleménye.

A tárca kiemeli, hogy a kormány intézkedései pozitív hatással bírnak a vállalkozások számára is, hiszen a munkahelyvédelmi akcióterv intézkedéseivel együtt elősegíti a munkahelyek megőrzését és a foglalkoztatás bővítését is. A munkahelyek számának növekedése és a reálkeresetek egyidejű emelkedése kedvezően hat a lakosság jövedelmi helyzetének stabilizálására, továbbá hozzájárulhat a belső fogyasztási kereslet növekedéséhez. A reálkeresetek várható további emelkedése pedig a fogyasztás bővülésén keresztül hozzájárulhat a gazdaság növekedéséhez, amely a legfrissebb prognózisok szerint 2014-ben elérheti a 2 százalékot.

A KSH adatai szerint az 1,8 százalékos júliusi inflációval számolva a nemzetgazdaság egészét tekintve 1,9 százalékkal nőttek a reálbérek, a versenyszférában pedig 4,4 százalékos volt a növekedés a családi adókedvezmény hatását nem számolva.

A költségvetési szektorban a júliusi bruttó keresetek 0,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól a közfoglalkoztatottak nélkül számolva, azokkal együtt a csökkenés 2,6 százalékos volt. A nettó keresetek a közszférában 0,8 százalékkal emelkedtek egy év alatt, míg a közfoglalkoztatottakat is beleszámítva 1,2 százalékos volt a csökkenés.

2013. január–júliusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 228 400 forint volt, 3,2 százalékkal magasabb, mint a múlt év azonos időszakában. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 3,5 százalékkal kerestek többet, 239 600 forintot, míg a közszférában – a nem közfoglalkoztatás keretében – foglalkoztatottak 220 700 forintot kerestek, ami 3,7 százalékos növekedést jelent. A közfoglalkoztatottak átlagkeresete 77 500 forint volt, 5,5 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.

A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak júliusban, 484 400 forintot értek el, 4,0 százalékos éves növekedéssel. Ezt az információ és kommunikáció követte 431 300 forinttal (+4,6 százalék), valamint az energiaipar (villamos energia, gáz, gőzellátás, légkondicionálás) 389 000 forinttal. Legkevesebbet, 145 100 forintot a szálláshely-szolgáltatásban és a vendéglátásban dolgozók kerestek. Ezt követte a humán-egészségügyi, szociális ellátás 152 100 forinttal, illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat 165 800 forinttal.

Január–júliusban a költségvetési szférában dolgozók egy része átlagosan 10 400 forint, az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó kompenzációban részesült, míg a nonprofit szervezeteknél az erre jogosultak átlagosan 10 900 forint juttatást kaptak ezen a címen.

Január–júliusban a rendszeres – prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli – kereset átlagosan 3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A 240 900 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 3,3 százalékkal volt magasabb a 2012. január–júliusinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,2 százalék volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.