Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfőn Brüsszelben megbeszélést folytat Johannes Hahn EU-biztossal ezekről a forrásokról, amelyek folyósítását az unió felfüggesztette. Hahn szóvivője elmondta, hogy a brüsszeli bizottság részéről a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési időszakra nézve tíz olyan operatív programmal kapcsolatban merültek fel aggályok, amelyeket a regionális fejlesztést szolgáló EU-alapból finanszíroznak. Itt nem történtek meg a kifizetések, mert Brüsszel aggályosnak ítélte a programok lebonyolításának bizonyos elemeit, és bizonyos feltételeit diszkriminatívnak minősítette.
Lázár János erről korábban azt mondta: a bírálatok középpontjában a „mérnökügy” áll, vagyis az, hogy 2007 óta – kormányoktól függetlenül – a beruházások műszaki ellenőri feladatainak ellátását magyar mérnöki kamarai regisztrációhoz kötötték. „Azon vagyunk, hogy megoldjuk Magyarországgal ezeket a kérdéseket, és hogy a kifizetések mielőbb újraindulhassanak” – közölte Shirin Wheeler. Mint megjegyezte, a magyar részről már történt is bizonyos mértékű előrehaladás. Hogy mekkora támogatási összeg forog kockán, a szóvivő hangsúlyozta: meg kell különböztetni egyfelől azt az összeget, amely tekintetében Brüsszel úgynevezett pénzügyi korrekcióra tart igényt, másfelől azt a pénzmennyiséget, amelyet még el kell költeni a jelenlegi költségvetési periódusban.
Ami a korrekciót illeti, Wheeler szerint az időnként emlegetett kétmilliárd eurónak legfeljebb csak a töredékéről lehet szó. Mint mondta, olyan megállapodás körvonalazódott – bár e tekintetben hétfőn még bizonyos pontosításokra lesz szükség –, hogy a szerződésekkel lekötött támogatási pénzek öt százalékára vonatkozik majd a korrekció. Brüsszel szerint ugyanakkor nem szükségszerű, hogy ez a pénz elvesszen Magyarország számára, hiszen a költségvetési időszakból valamennyi idő még hátravan, és a támogatási keretet megfelelő programokra le lehet kötni.
Ismert, Lázár János augusztus 12-én jelentette be, hogy a kormány sürgős akciótervet dolgoz ki a 2007–13-as uniós időszak forrásvesztésének megelőzésére, miután az EU az időszak 15 magyar operatív programjából 13-at egyelőre nem finanszíroz. A pénzeket azt követően fagyasztották be, hogy a bizottsági átvilágítás „jelentős hiányosságokat” talált a kérdéses operatív programok irányításában és ellenőrzésében.
Csepreghy Nándor helyettes államtitkár ennek kapcsán úgy fogalmazott: várhatóan a 13 kifogásolt program többségében meg tudnak állapodni, 10-11 programot szeptember 9-e után biztosan újra tudnak indítani, és egy-két hónapon belül a fennmaradó 2-3-at is.