Adótörvények: vége a radikális átalakításoknak

Lezárult az adótörvények radikális átalakítása, a családi adókedvezmények havi ötvenezret is jelenthetnek.

NT
2013. 10. 25. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pankucsi Zoltán hangsúlyozta: az előterjesztésben új adók nincsenek, a javaslatok az adórendszer „élhetőségét” és jobb működtetését szolgálják. A javasolt intézkedések azt mutatják, hogy lezárult az igazán nagy léptékű, radikális változtatások kora a magyar adórendszerben. Az adószakértő egyetértett ezzel, ugyanakkor megjegyezte, hogy volt mit stabilizálni és kiszámíthatóvá tenni a rendszerben, ebben a kormányzati ciklusban 16 új adót vezettek be és hatot szüntettek meg. Kedvezőnek tartja, hogy az adórendszer elmúlt időszakait jellemző „nagy, erős rángatásokat” idén év végére „sikerült megúsznia a szakmának”.

Pankucsi Zoltán szerint ugyanakkor a hitelintézeti hozzájárulás nem új adófajta. Elmondta, hogy 2014. január elsejétől megváltoznak a bankok tőkekövetelményére vonatkozó uniós szabályok, amelynek értelmében át kell sorolni a bankok tőkéjében, illetve tartalékaiban lévő eszközöket egy új definíció szerint.

Az új szabály szerint az általános kockázati céltartalék már nem tartozik a legerősebb tőkeelemek közé. Ezért felajánlották a bankoknak, hogy tőkehelyzetük megerősítése érdekében ezt a speciális tartalékelemet a normál adó megfizetése mellett átvezethessék a legerősebb tőkeelembe, az eredménytartalékba. Tehát ez nem a bankokra kivetett új adó, hanem a saját döntésüktől függő eleme a rendszernek.

Az NGM helyettes államtitkára azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy 2015-től kivezetik-e a bankadót, arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon fegyelmezett költségvetési gazdálkodást valósított meg a kormány az elmúlt három évben, amit a jövőben is folytatnak. Ennek megfelelően a bankadó kivezetése nincs napirenden, ilyen irányú döntés nem született, az majd a költségvetés teherbíró képességének függvénye lesz – tette hozzá. Az adószakértő ugyancsak kiemelte, az adórendszer könnyítéseinek meghatározásakor figyelemmel kell lenni a költségvetésre, illetve hogy mely szektorok képesek nagyobb mértékben hozzájárulni az állami bevételekhez.

Pankucsi Zoltán a családi kedvezményről szólva hangsúlyozta: az adójavaslatok legmarkánsabb eleme ennek kiterjesztése. Az intézkedés fedezete – nagyjából 53-55 milliárd forint – természetes módon megvan a 2014-es költségvetés tervezetében, mivel a 2 százalékos GDP-növekedés megteremti ezt.

A családi adókedvezménynek a járulékokra vonatkozó kiterjesztésével kapcsolatban az adószakértő is egyetértett azzal, hogy az javítja az alacsony jövedelmű családok helyzetét. Ismertetése szerint az érvényesített adókedvezmény 184 milliárd forint volt 2012-ben, a rendszerben nagyjából 110 milliárd forint maradt kihasználatlanul. A kedvezménnyel egy havi 300 ezer forintos együttes jövedelemmel rendelkező háromgyerekes család jövedelme havi nettó ötvenezer forinttal nő. Jelentős réteg ki tudja meríteni „a rendkívül elegáns” mértékű kedvezményt – tette hozzá. (Csütörtökön készült el a családiadókedvezmény-kalkulátor, mellyel könnyen kiszámítható, mennyivel több pénz marad a családi kasszában.)

 

Közben elkészült egy kalkulátor is, mellyel könnyen kiszámítható a családi adókedvezmény mértéke annak 2014. januári kiszélesítése után.

Nemcsak társadalomfilozófiai különbség van a szocialista-liberális kormányok és a mostani kabinet között, „hanem egyszerűen gazdasági kérdés is, hogy kiket milyen módon, milyen irányból támogatunk” – ezt már Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár mondta korábban, amikor a családi adókedvezményről beszélt. Rogán Antal is azt emelte ki, hogy 2014 a kis keresetű családok adócsökkentésének éve lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.