Ez lehet az áfacsökkentés következménye

A szakma a munkahelyek és a fogyasztás növekedését várja a sertéshús áfájának csökkentésétől.

PR
2013. 11. 11. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója és Kapuvári József, a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke a sertéshús áfacsökkentésének hatásairól beszélt a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Wagenhoffer elmondta: a termelők és a feldolgozók nagyon régen várnak erre a döntésre, s ők mindenképpen jól járnak majd az áfacsökkentéssel. A sertéságazatban ma nagyon kiélezett versenyhelyzet van, s ezt követően jobban helyt tudnak majd állni, magyarázta. A tenyésztőket képviselő szervezet azt várja az áfacsökkentéstől, hogy nagyobb lesz a sertéstartási kedv. Az elmúlt időszakban ugyanis nagyon sok embernek elment a kedve a sertéstartástól, sokan abbahagyták. S ha valaki egyszer felhagy a sertéstartással, nem fogja újrakezdeni, mondta Wagenhoffer.

Hozzátette: a környező országokban a sertést és általában a mezőgazdasági alapanyagokat, az élelmiszert 5-8 százalékos áfa terheli, a magyarországi 27 százalékos áfa óriási versenyhátrányt okozott a feldolgozóknak és a hizlalóknak is. Az öt százalékos áfával a feldolgozóknak is jelentősen több pénzük marad a működéshez, aminek egy részét remélhetőleg arra fogják fordítani, hogy Magyarországról vegyenek alapanyagot. Ezzel növekedni fog a kereslet a magyar sertés iránt, és növekedni fog az önellátásunk sertésből.


Kapuvári József hangsúlyozta: az intézkedés remélhetőleg megoldja a legfontosabb problémát, a piac fehérítését: ha fel nem is lehet számolni a feketegazdaságot, az áfa csökkentése legalább zsugorítani fogja. Eddig ugyanis, ha valaki áfa nélküli alapanyagból dolgozott, az 27 százalékkal alacsonyabb költséggel indította a termelést, aki pedig tisztességesen termelt, nem volt képes ledolgozni ezt a hátrányt.

A Húsipari Dolgozók Szakszervezete a húsfogyasztás emelkedését is reméli a döntéstől. Kapuvári József emlékeztetett: Magyarországon 1987-ben 81 kilogramm volt az egy főre eső húsfogyasztás, ezen belül a sertéshús volt a legnagyobb arányú. Ha emelkedne a fogyasztás, az munkahelyeket teremtene a mezőgazdaságban és a feldolgozóiparban is.

Ahogy Orbán Viktor november 8-ai rádióinterjújában is kiemelte, az áfacsökkentés célja elsősorban a munkahelyek védelme. Ezzel kapcsolatban Wagenhoffer elmondta: nem a sertéshús árának a csökkentése a cél, az árak tekintetében nincs túl nagy különbség Magyarország és a környező országok között. Ebben az ágazatban sokkal több van munkahelyek, exportpotenciál tekintetében. Korábban az állattenyésztés legerősebb ágazata a sertéstenyésztés volt, mára a baromfi megelőzte, pedig a magyar ember több száz éve sertéshús fogyasztó.

A 2014. január 1-jétől a jelenlegi 27 százalékról 5 százalékra csökkenő áfakulcs az élő- és félsertésre vonatkozóan a kormánypárt szerint jelentősen növeli a hazai feldolgozók versenyképességét és segíti a magyar sertéshús sikeres exportját, valamint hazai keresletét is.

 

A magyar sertésstratégia megvalósításával 2020-ig a kétszeresére nőhet a jelenleg alig 3 milliós állatállomány, valamint közel 20 ezer új munkahely jöhet létre. Az ágazat fejlődni akarását jelzi, hogy a legutóbbi, állattartó telep korszerűsítése pályázaton mintegy 25 milliárd forint támogatási összeg állt rendelkezésre a sertéstartók részére, az új, 2014–2020 közötti vidékfejlesztési program pedig kiemelten fogja kezelni az állattartó ágazatokat – áll a Fidesz közleményében.

 

A sertésáfa csökkentésével a kormány az ágazat megmentésének az alapjait rakta le – mondta a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára a Lánchíd Rádióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.