Huszonegy éve nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint ma – kommentálta Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője sajtótájékoztatón a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett adatait. A KSH tájékoztatása szerint idén augusztus–októberben 3 millió 992 ezer volt a foglalkoztatottak száma, 57 ezerrel, 1,5 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A munkanélküliek száma 434 ezer volt, 29 ezerrel kevesebb, mint 2012 azonos időszakában, a munkanélküliségi ráta 0,7 százalékponttal 9,8 százalékra mérséklődött.
A Fidesz szóvivője biztatónak nevezte, hogy tartós a kedvező trend a foglalkoztatásban, „napról napra egyre több ember találja meg a helyét a munkaerőpiacon”, az álláskeresők száma pedig csökken. Hosszú évek után először idén nyáron süllyedt 10 százalék alá a munkanélküliségi ráta – emlékeztetett.
A Jobbik továbbra is a kormány által „nevetségesen manipuláltnak és papírízűnek tartja” a foglalkoztatási statisztikákat.
A munkanélküliség csökkentése a kormányzat egyik kiemelten felvállalt feladata, ez az egyik alapja az emberibb élet megteremtésének – írta a Kereszténydemokrata Néppárt reagálásban.
Az LMP véleménye szerint a Központi Statisztikai Hivatal aktuális foglalkoztatási és munkanélküliségi adatai ismét azt mutatják: csak a közmunkában teljesít jól Magyarország.
Magyarország jó úton jár, a kormányváltás óta végrehajtott gazdaságpolitikai fordulat „egymás után hozza meg az eredményeket” – értékelte a KSH számait Selmeczi Gabriella, aki szerint további bizakodásra adnak okot a foglalkoztatást ösztönző programok, például az 55 évnél idősebb munkanélküli nők foglalkoztatását segítő, valamint a gyed-extra.
Összegzése szerint reális cél, hogy a foglalkoztatottak száma jövőre elérje a négymilliót.
Azzal kapcsolatban, hogy – mint arról Tóbiás József szocialista frakcióvezető-helyettes beszélt szerdán – az MSZP szerint a Fidesz-kormány nem teljesítette a munkahelyek teremtésére vonatkozó ígéreteit, a kormánypárt szóvivője azt mondta: az MSZP hamis állításait a tények cáfolják. A szocialisták kormányzása alatt megduplázódott a munkanélküliek száma, csökkentek a bérek, magas volt a jövedelemadó, sőt a baloldal „ma is adóemelésre készül” – sorolta Selmeczi Gabriella. Véleménye szerint Tóbiás Józsefnek egyedül a szocialista párt alkalmatlanságával kellene szembesülnie.
A Fidesz szóvivője arra is reagált, hogy Gúr Nándor MSZP-alelnök elmondása szerint csaknem ötvenezer képesítés nélküli embert olyan képzésre írat be a kormány, ahol csak „köszönni és ötig számolni” tanítják őket. Ezt Selmeczi Gabriella úgy kommentálta: Gúr Nándor valójában a korábbi oktatási miniszterek, Hiller István és Magyar Bálint oktatáspolitikáját illette kritikával.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár is biztatónak tartja, hogy a legfrissebb adatok szerint megközelítette a négymilliót a foglalkoztatottak száma, amely 1992 óta nem volt ilyen magas szinten. Czomba Sándor budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte: a 15–24 évesek foglalkoztatása is bővült augusztus–októberben, ez az idén márciusban újraindított és a fiatalok elhelyezkedését segítő Első munkahely garancia programnak is köszönhető. Az államtitkár ismertette, hogy március óta 4 ezer fiatal kapott munkát a program keretében, és reméli, hogy az év végéig 5 ezerre nőhet ez a szám.
Varga Mihály november 18-án napirend előtt arról beszélt a parlamentben, hogy a vártnál is sokkal jobban teljesít Magyarország, mert az elemzők korábban 0,8 százalékos növekedésről beszéltek, de ma már látszik, 1,7 százalékos Magyarország gazdaságának növekedése. „A magyar gazdaságnak nincs olyan eleme, amely rosszabb lenne, mint egy vagy három éve” – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter.
Az Első munkahely garancia program keretében eddig összesen több mint 7 ezer fiatal tudott elhelyezkedni, és annak ellenére, hogy a munkaadóknak a program első részében nem volt továbbfoglalkoztatási kötelezettségük, jelenleg is közel 4 ezren dolgoznak – hívta fel a figyelmet az államtitkár. Czomba Sándor emlékeztetett arra, hogy az idén márciusban újraindult program keretében a munkaadók 6 hónapig 100 százalékos bruttó bér- és járuléktámogatást kapnak, de 3 hónapos továbbfoglalkoztatási kötelezettségük van.
Az államtitkár kiemelte: 2010 augusztusa óta folyamatosan nő a foglalkoztatás és enyhül vagy stagnál a munkanélküliség. A négymilliót megközelítő foglalkoztatotti létszám azt mutatja, hogy az európai uniós tendenciákkal ellentétben a magyar gazdaság- és foglalkoztatáspolitika képes arra a „csodára”, hogy lassan élénkülő gazdasági növekedés mellett is szinten maradjon, sőt nőjön a foglalkoztatás.
Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője az adatokat kommentálva kiemelte: az augusztus-október közötti 9,8 százalékos munkanélküliségi ráta megegyezik a július–szeptemberben mérttel, és jóval alacsonyabb az egy évvel ezelőtti 10,5 százalékosnál. Az elemző hozzátette: a foglalkoztatottak száma 2500-zal bővült az előző háromhavi átlaghoz képest, így a foglalkoztatás 3 millió 992 ezerre nőtt egy év alatt, amire a rendszerváltás óta nem volt példa.
Suppan Gergely közölte: a szezonális hatások miatt a következő hónapokban a foglalkoztatás csökkenhet, de a kormány terve a téli közfoglalkoztatásról nagymértékben ellensúlyozhatja a szezonális hatásokat. Így a munkanélküliségi ráta jóval elmaradhat az egy évvel korábbi szintektől, a foglalkoztatottak száma pedig átlépheti a 4 millió főt.
A Takarékbank elemzője arra számít, hogy a fokozatosan javuló növekedési kilátások hatására az év hátralévő részében javulhatnak a foglalkoztatási kilátások a versenyszférában is.
Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője is kedvezőnek tartja a munkaerő-piaci adatokat. Kiemelte: ez azért is jó hír, mivel a 9,8 százalékos munkanélküliségi ráta többéves mélypontot jelent, miközben a piac a szezonális hatások miatt enyhe növekedést várt. Az elemző szerint kissé árnyalja a képet az állami szerepvállalás a közfoglalkoztatásban, de már a versenyszférában is megszűnt a lejtmenet, jelenleg óvatos emelkedés, stabilizálódás látszik. Hozzátette: ha fordulna a trend, a következő hónapokban a versenyszféra létszámának bővülése újabb lökést adhat a kedvező munkaerő-piaci folyamatoknak.
Tóth Gergely éves átlagban idén 10 százalék alatti munkanélküliségre számít. A javulás a fogyasztás bővülését is segítheti, és kedvező hatással lehet a megtakarításokra.