Akár már pár hét múlva megjelenhet a paksi bővítésről szóló beszerzési felhívás, de lehet, hogy a jövő év elejére csúszik az évszázad egyik legnagyobb hazai beruházására vonatkozó tender, akár a háromezer milliárd forintot is meghaladhatja a projekt. Miért érdemes ezen a területen beruházni, és ez milyen veszélyekkel járhat? Aszódi Attila egyetemi tanár, a Budapesti Műszak Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója beszélt erről a Lánchíd Rádióban.
Aszódi az atomenergia előnyeiről elmondta: ugyan komoly beruházást igényel, de utána folyamatosan nagy mennyiségű villamos energiát tud előállítani. Az atomenergiát a stabil energiatermelés és a kedvező villamosenergia-ár miatt részesítik előnyben, ráadásul ezen erőművek működése továbbá nem jár szén-dioxid kibocsátással. De az atomerőmű potenciális veszélyforrás is, jól kell megépíteni és üzemeltetni. Másik hátránya a hulladékkérdés: igaz az atomerőmű más erőművekhez képest kevesebb hulladékot „állít elő”, de ez a hulladék nagy veszélyességű, el kell zárni a környezettől – magyarázta az igazgató.
Minden nagy ipari létesítmény, különösen az atomerőművek létesítése a helyszín sajátosságainak feltérképezésével kezdődik, ilyen például a földrengésveszély. Ezekre a természeti terhelésekre kell méretezni az atomerőművet, már ha az adott helyszín alkalmas. Magyarországon nem szoktak nagy földrengések lenni, a piacon kapható atomerőművek ezt a hazai szintet el tudják viselni – közölte Aszódi.
Pakssal kapcsolatban elmondta, ott a Duna lehet a fő természeti veszélyforrás, mivel eláraszthatná az erőművet. De a paksi telephely jól van kiválasztva, magasan épült az erőmű, a folyó így nem tudja elárasztani. A Duna medrének fokozatos mélyülése is egy potenciális veszély lehet, erre egy délebbi duzzasztógát lehetne megoldás.
Aszódi elmondta azt is, hogy Paks jelenleg körülbelül 12 forint per kilowattóra áron állítja elő a villamos energiát, az új erőmű ilyen olcsón nem tud majd termelni. Az erőmű az üzemideje alatt már megtermelte azt az értéket, amely a felépítéséhez volt szükséges, így most már olcsóbban tud előállítani, köszönhető ez a már említett üzemidő-hosszabbításnak is.
A kérdés az, hogy a versenytársakhoz képest hol tud lenni az atomerőmű által előállított villamos energia. A nemzetközi számítások azt mutatják, hogy a szénből és a gázból előállított energiánál az atomerőmű valamivel olcsóbban tud energiát előállítani – részletezte az igazgató. Hozzátette: nem mellékes az sem, hogy a nemzetközi közösség szándéka a szén-dioxid kibocsátás visszaszorítása, akár adók segítségével is, ezzel az atomenergia és a megújuló energia versenyelőnybe kerülhet. A következő évtizedek villamosenergia-termelésében ezek fejlesztése fog dominálni a piacon.
A magyar lakosság több mint háromnegyede egyetért a paksi atomerőmű működésével.
A visegrádi országok, vagyis a V4-ek – Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia – támogatják a nukleárisenergia-felhasználást – közölte Orbán Viktor.
Aszódi szerint árstabilitás szempontjából is előnyös az atomerőmű, ugyanis stabilan nagy mennyiségű villamos energiát tud előállítani. Óriási jelentősége van annak is, hogy ez az energia a sajátunk, nem függünk általa más országoktól. Ma a villamos energia több mint 25 százaléka importból származik Magyarországon, és inkább szén alapú erőművekből. A vezetékes energiahordozó-import hátránya, hogy a vezetéket le lehet kapcsolni, ez egy zsarolási potenciál. Villamosenergia-exportra nem előnyös hosszú távon beállni, érdemes itthon termelni és ebben nagy szerepe lehet az atomenergiának – tette hozzá.
Négy nyomottvizes blokk üzemel Pakson, ez eléggé elterjedt, kiforrott technológia – mondta Trampus Péter gépészmérnök, az MTA doktora a Lánchíd Rádióban. A blokkoknak van egy műszakilag érvényes üzemideje, de a blokkokat különböző hatások érik, ezt folyamatosan monitorozni kell, és ezek csökkenthetik ezt az üzemidőt. Azonban üzemidő-hosszabbítás is lehetséges hatósági engedéllyel, nagyon szigorú szempontok alapján.Több száz blokknál a világban ez már így történt, vagy éppen tervezik, ez nem újdonság – közölte a szakértő.
A Pakson működő blokkok közül az első már meghosszabbított üzemidőben üzemel, a további blokkok hosszabbítási engedélyre várnak. Legkésőbb húsz év múlva le kell állítani ezeket a blokkokat, a helyettesítésük a fő cél. Ez hosszú távú biztosítása a nukleáris bázison előállított villamos energiának Magyarországon – jelentette ki Trampus.