Ezt okozhatja a rekordalacsony infláció

Decemberben további inflációcsökkenésre számítanak az elemzők.

VZ
2013. 12. 11. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1974-ben volt utoljára a 0,9 százalékos, novemberi inflációnál alacsonyabb a pénzromlás mértéke, a maginfláció ugyanakkor 3,4-ről 3,5 százalékra emelkedett – mutatott rá Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. vezető elemzője.

Suppan kiemelte: a meglepetést leginkább az élelmiszerárak emelkedésének markáns mérséklődése okozhatta, ami azonban nem tekinthető váratlannak a tavalyinál lényegesen kedvezőbb terméseredmények tükrében. Az élelmiszerárak egy hónap alatt 0,1 százalékkal csökkentek, egy év alatt pedig csupán 0,4 százalékkal növekedtek.

A háztartási energiaárak újabb 11,1 százalékos csökkentése novemberben már kismértékben érezhető volt, azonban túlnyomó része decemberben jelenik csak meg, így az év utolsó hónapjára 0,3 százalékra eshet az infláció. A folyamatok hatására az éves átlagos pénzromlás idén 1,7, jövőre 1,5 százalék lehet – összegezte Suppan.

Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szerint is a várakozásoknak megfelelően alakult, és kedvező a novemberi inflációs adat. Azt mondta, a novemberi rezsicsökkentés teljes hatása a decemberi adatokban jelenik majd meg, így az év utolsó hónapjában nulla százalék körüli infláció várható tavaly decemberhez viszonyítva – közölte az elemző. Ez azonban döntően egyszeri tételeknek köszönhető; az idei három rezsicsökkentési lépés több mint két százalékponttal csökkentette az év per év alapon számolt az inflációt – hangsúlyozta.

A nettó átlagkeresetek várhatóan 4 és 5 százalék között nőnek majd 2013-ban, így az alacsony infláció mellett többet lehet költeni fogyasztásra és többet lehet megtakarítani – közölte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a köztévé reggeli műsorában.

Az elemző arra is felhívta a figyelmet: jövőre az ING dinamikus, 2,3 százalékos gazdasági növekedésre számít, s ez viszonylag hamar megjelenhet az árakban. A jövő év végére, amikor kifut az összes egyszeri hatás, már 3 százalék fölötti éves inflációs rátával számolnak.

Balatoni kitért arra, hogy a jövő év második felében a keresleti infláció is elindulhat felfelé. A beruházások és a fogyasztás bővülése vagy az import növekedésével, így a külkereskedelmi mérleg romlásával, vagy az infláció növekedésével járhat, a szakember szerint valószínűleg a kettő keverékére lehet majd számítani.

A novemberi magyarországi inflációs adatok is valószínűsítik, hogy a Magyar Nemzeti Bank 3 százalék alá csökkenti alapkamatát a jelenlegi monetáris enyhítési ciklus végére – jósolták a szerdai adatismertetés után londoni pénzügyi elemzők. A City-beli elemzői várakozások között szerepel az is, hogy az MNB csökkenti jövő évre szóló inflációs prognózisát.

Az adatismertetés után a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői közölték: 2014 egészére 1,6 százalékos átlagos inflációt várnak Magyarországon, és alapeseti prognózisuk az, hogy a jegybank a jövő év első negyedében 2,70 százalékig csökkenti alapkamatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.