A gazdaság elmozdult a holtpontról, fordulat történt ebben az évben, a növekedés egyre stabilabbá válik, és ennek a mindennapi életben is kezd érződni a hatása – mondta Varga az M1 Ma reggel című műsorában szerdán. A tárcavezető hangsúlyozta, a gazdaság egyre jobban teljesít, és a költségvetés bevételei is jobban alakulnak.
Az infláció szintje történelmi mélyponton van, a hetvenes évek elejét idézi, emiatt az első félévben a bevételek kisebb mértékben folytak be. Az év második felében a lakossági fogyasztás egyre inkább kezd magára találni, és az adóbevételek is jobban, pontosabban folynak be, a második félév tehát jobb, mint az első – közölte Varga Mihály.
A nemzetgazdasági miniszter a vicc kategóriájának nevezte, hogy hitelminősítők még mindig a bóvli kategóriában tartják nyilván Magyarországot, megemlítve, hogy novemberben is öt-hatszoros túljegyzés mellett keltek el a magyar állampapírok. Varga közölte, bízik benne, hogy a jövő évben elindulnak a felminősítések.
A nettó átlagkeresetek várhatóan 4-5 százalék között nőnek majd 2013-ban, így az alacsony infláció mellett többet lehet költeni fogyasztásra vagy többet lehet megtakarítani, ez mindenképpen jó a háztartásoknak – emelte ki az NGM vezetője, hozzátéve, hogy ennek a jelei tapasztalhatók az év második felében.
A jövő évre prognosztizált 2,4 százalékos inflációval kapcsolatban Varga azt mondta: nemcsak a rezsicsökkentés húzza le az infláció szintjét, a többi termék és szolgáltatás árváltozásai is általában jóval 3 százalék alatt vannak. A rezsicsökkentés nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy egy százalék alá esett az infláció, de ha ez a hatás kifut, akkor sem száll el az infláció, akkor is az éves átlagos 2,4 százalékos mértékkel lehet számolni – fogalmazott a miniszter.
A kormány át akarja szervezi az európai uniós támogatások felhasználásának rendszerét. Néhány héten belül létrejönnek azok az intézmények, struktúrák, amelyen keresztül ugyanolyan gyorsan lehet felhasználni a pénzt, mint az utóbbi időben – közölte, utalva arra, hogy többszörösére növekedett az uniós támogatások kifizetésének üteme, ami jó a gazdaságnak, a vállalkozásoknak, az önkormányzatoknak.
A személyi jövedelemadó 10 százalék alá csökkentésével kapcsolatban Varga megerősítette: ez fontos cél, de csak olyan módosítások képzelhetők el, amelyek a gazdasági növekedéssel párhuzamosan stabilan tartják az államháztartás hiányát. Az első időszak 2015, illetve 2016 lehet, amikor a csökkentést el tudják indítani – jelentette ki.
Mint arról kedden beszámoltunk, a japán hitelminősítői piac egyik meghatározó, piacvezető szereplője, a Rating & Investment Information Inc. javított hazánk szuverén adósbesorolására vonatkozó kilátásán. A CIB Bank elemzői 2014-ben 3 százalék alatti költségvetési hiánnyal és 1,5 százalékos GDP-növekedéssel számolnak, véleményük szerint a Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési ciklusa 3 százaléknál állhat meg, kamatemelés a jövő év vége felé lehet, a forint mérsékelten erősödik, az euró árfolyama 2014 végén 289 forint lehet.
A kiskereskedelmi forgalom fél éve nem látott mértékű növekedésén túl az elmúlt időszak kiemelkedő eredményei közé tartozik a külkereskedelmi forgalom folyamatos élénkülése, a beruházások kiugró bővülése, a magyar gazdaság harmadik negyedévi 1,7 százalékos növekedése, a várakozásokon felüli ipari és építőipari adatok, továbbá a rekordot döntő foglalkoztatottság.
Londoni pénzügyi elemzők szerint fél százalék alá süllyedhet az idei év végére az éves összevetésű infláció. Hazánkban növekedési fordulat ment végbe, amit a GDP-bővülés háromnegyed éves adata is bizonyít Varga Mihály szerint. A miniszter egy előadáson beszélt arról is, hogy az eurózónához való csatlakozás még messzebb van, de a Növekedési hitelprogram jótékony hatásai már érződnek.