Emelkedtek a reálbérek tavaly, és várhatóan az idén is nőnek majd – vélik a Magyar Nemzetnek nyilatkozó elemzők. Bár az év egészére vonatkozó pontos adatok még nem láttak napvilágot, szakértők szerint az alacsony, 1,7 százalékos éves infláció ismeretében kijelenthető, hogy a fizetések többet értek 2013 végén, mint az esztendő első hónapjában. A statisztikai hivatal legfrissebb, októberi adatai szerint az első és a tizedik hónap között 5,2 százalékkal nőttek a nettó bérek, ami jócskán meghaladja a pénzromlás ütemét. Míg 2012 októberében az átlagos havi nettó bér 140 500 forint volt, addig egy évvel később már meghaladta a 150 500 forintot.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a tavalyi év egészére 3,5, az idei évre pedig 2,5 százalékos reálbér-növekedést vár. Mint lapunknak elmondta, 2013 utolsó hónapjaiban nőttek a bérek. Vagyis az októberi 5,2 százalékos emelkedésnél nagyobb adattal, körülbelül 5,4 százalékos éves nettó bérnövekedéssel lehet számolni, miközben az infláció csupán 1,7 százalék volt. A tavalyi év utolsó hónapjainak adatait Suppan Gergely szerint az ronthatja le kissé, hogy a közmunkaprogramban részt vevők bére alacsonyabb az országos átlagnál.
Idén már nem emelkednek olyan nagymértékben a reálbérek, mint tavaly – tette hozzá a szakértő. Bár azt is megjegyezte, hogy még a versenyszférában dolgozók bruttó keresetében is három és fél–négy százalékos emelkedésre lehet számítani, összességében pedig négy százalékkal nőhetnek a bérek 2014-ben. Az infláció a várakozások szerint valahol másfél százalék körül alakulhat az idén. Tehát a reálbérek körülbelül két és fél százalékkal emelkedhetnek.
A Renaissance Capital elemzője a gazdasági növekedés gyorsulására számít Magyarországon, Charles Robertson szerint a GDP az idei 2,5 százalékot követően jövőre 4 százalékkal bővülhet – írja a Forbes hírportál.
Kedvező adatokat közölt január 10-én az Eurostat: Magyarország az Európai Unió országai közül a negyedik helyen végzett a gazdasági növekedést tekintve.
Javulnak a gazdasági kilátások az OECD havi rendszerességgel számolt CLI (Composite Leading Indicators) konjunktúramutatója szerint.
A teljes cikket a szombati Magyar Nemzetben olvashatja.