A vállalkozói versenyképesség javításának egyik eszköze az alacsony energiaárak elérése, ez a szándék pedig látszik a kormányzat törekvésein is – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Ha Magyarországot újra akarjuk iparosítani, akkor ide kell hozni olyan cégeket, amelyek termelnek, s azért, hogy ezek a vállalkozások szívesen jöjjenek, a környezetüket versenyképessé kell tenni, többek között például az energia árával is, nyilatkozta a Krónikának a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh hozzátette: a paksi beruházás is erről szól, s ez azt jelentheti, hogy Magyarországra nemcsak azért jönnek a cégek, mert jó a Munka törvénykönyve, az adótörvény vagy a szakképzés, hanem azért is, mert Magyarországon kedvezőbb az energia ára s biztonságosabb az energiaellátás, mint máshol. Ez egy látható kormányzati törekvés, fogalmazta meg Parragh.
Az energiaárak csökkentése a cégek költségeit csökkenti, ez pedig a gazdaság teljesítményének egészére is kihat. Lóránt a Krónikának azt mondta: ez megnyilvánulhat abban, hogy csökkennek az árak, s ezáltal növekszik a versenyképesség és a termelés, ami magával húzhatja a foglalkoztatás növekedését, de lecsapódhat olyan formában is, hogy a cégek a megtakarított összegeket a termelés korszerűsítésére fordítják.
Lóránt hozzátette: míg rövid távon ingadozhatnak az energiapiaci árak, hosszú távon az atomenergia a legolcsóbb energiaforrás. A paksi erőmű korszerűsítése emellett úgy is segíti a magyar gazdaságot, hogy kevesebb importra lehet szükség – olvasható a Híradó.hun.
A paksi atomerőmű nélkül a magyar gazdaság nem tud versenyképesen működni – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió 180 perc című műsorában a paksi erőműbővítésről szóló orosz–magyar megállapodás ügyében.
A paksi atomerőmű bővítése kapcsán arról sem szabad elfelejtkezni, hogy a következő harminc évben a magyar gazdaság versenyképessége nemcsak a szakképzett munkaerőn, hanem az áram árán is fog múlni. Minél több ipari beruházás lesz, minél több termelőberuházás lesz, annál jelentősebb áramkapacitásra van szükség, amit csak a mostani kapacitások bővítése mellett lehet fenntartani. Az atomerőmű területigénye jóval kisebb, valamint folyamatosan képes kilengések nélkül megfelelő mennyiségű áramot biztosítani.