Már melegszik a növekedés motorja

Szintet léphetnek a vállalkozások, ömölhet a pénz a gazdaságba: a második negyedévtől indulhat be igazán a jegybank növekedési hitelprogramja.

VZ
2014. 02. 26. 20:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

AZ MNB igazgatója kiemelte: a növekedési hitelprogram (nhp) tavalyi első szakaszával összevetve időarányosan „jól állnak" a hitelkérelmek befogadásával a bankok.

A jegybank első növekedési hitelprogramja keretében folyósított 700 milliárd forint hitel 0,2-0,5 százalékponttal növelte a GDP-t, ehhez jön a másik keret mintegy 500 milliárd forintja, amelynek további 0,2-0,6 százalékpontos lehet a hatása – mondta korábban az MNB monetáris politikáért felelős ügyvezetője.

 

A programmal egyértelműen a kisebb vállalkozások kerültek előtérbe: a folyósított hitelek 70 százalékának összege 50 millió forint alatt maradt, a kis- és középvállalkozások számára ez jelentős kamatcsökkenést hozott, ami megtakarításként jelenik meg náluk – nyilatkozta korábban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Emellett a januári finomhangolás során könnyítették a vállalkozások részvételét a programban.

Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese úgy vélte, hogy az nhp második szakaszában együttesen mintegy 400-500 milliárd forintot lehet kiközvetíteni a vállalkozásoknak. Az OTP eddig 4 milliárd forint alatti hitelt nyújtott a vállalkozásoknak a jelenlegi szakaszban. Korábban összesen mintegy 600 milliárd forint hitelkihelyezésre számított az OTP vezérigazgató-helyettese. Az ügyletek nagy része forgóeszközhitelre vonatkozik – tette hozzá.

Wolf László elmondta: az OTP Bank a jegybank növekedési hitelprogramja első szakaszában 97 milliárd forint hitelt helyezett ki.

A hazai tőkepiac és a jegybank növekedési hitelprogramja egymásra gyakorolt hatásáról Katona Zsolt, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója elmondta: az nhp-nak lényegében nincs kiszorító hatása a magyar tőkepiac, a magyar értéktőzsde vonatkozásában. „Nincs mit kiszorítani", sőt, a növekedési hitelprogram pozitív hozadéka az lehet, hogy egyes kis- és középvállalkozások olyan vállalati méretet érhetnek el, amely már lehetővé teszi, hogy a nyilvános értékpapírpiacra belépjenek – tette hozzá a BÉT vezérigazgatója.

Egy kérdés kapcsán Katona Zsolt elmondta: ha esetleg a közszolgáltató vállalatok a jövőben nonprofit vállalatokként üzemelnének, nehezen tudná elképzelni, hogy ezeket a nonprofit cégeket bevezessék a tőzsdére, hisz a befektetőknek vannak nyereség- és hozamelvárásai azon cégek tekintetében, amelyeknek a részvényeit megvásárolják. „Normális esetben" egy közszolgáltató cég kimondottan tőzsdére való társaság – emelte ki a BÉT vezérigazgatója.

Lantos Csaba, a Központi Elszámolóház és Értéktár Rt. (KELER) elnöke kiemelte: el kellene gondolkodni azon, mi lehet az oka annak, hogy az utóbbi évek sikeres magyar vállalati sztorijai mind külföldön zajlottak le, például a híres magyar startup cég, a Prezi is külföldön futott be sikeres történetet. Rámutatott: a WizzAir is valószínűleg inkább Londont választja tőzsdei bevezetése helyszínéül a BÉT, vagy akár a varsói tőzsde helyett.

Wolf László úgy vélte: a kis- és közepes vállalatok jelentősebb tőkebevonásában, tőkemegerősítésében nem annyira a tőzsde, sokkal inkább a kockázati tőketársaságok, a kockázati tőkealapok játszhatnak komolyabb szerepet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.