Az előző hónaphoz, januárhoz képest az élelmiszer-forgalom növekedési üteme árnyalatnyit, 8,5 százalékról 8,4 százalékra lassult, a nem élelmiszer jellegű termékek eladásának bővülése 4,1 százalékról 4,4 százalékra gyorsult. Az üzemanyag-forgalom volumene 6,4 százalékkal haladta meg a tavaly februárit a januári 4,1 százalékos növekedés után.
A kiskereskedelmi forgalom statisztikájában a KSH márciustól új módszertanra tért át: az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmán belül a dohányáru-szaküzletek forgalmának megállapításához a korábbi mintavételes adatgyűjtésen alapuló becslés helyett a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től átvett teljes körű dohányforgalmi adatokat alkalmazza. A dohányforgalmat érintő módszertani változás miatt a kiskereskedelmi forgalom február havi volumenindexe 2,4 százalékponttal haladta meg a korábbi módszertan szerint számítottat – közölte a hivatal.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője az MTI-nek elmondta, a várakozásaikat közel egy százalékponttal meghaladja a kiskereskedelem februári éves növekedése, 5,8 százalékra számítottak. Az elért eredményt minden kategóriában – élelmiszer, nem élelmiszer és üzemanyag – impozánsnak nevezte. Az idei évben a lakosság fogyasztása az Erste Bank várakozásai szerint nagyobb mértékben fog hozzájárulni a GDP növekedéséhez, a tavalyi év utolsó negyedévében indult pozitív fordulat 2014-ben is kitart.
Balatoni András, az ING Bank elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom februári emelkedése elsősorban a háztartási szektorban tapasztalt számottevő vásárlőerő-növekedésből fakad. Utóbbi összefüggésben van az alacsony infláció miatti jelentős reálbér-növekedéssel, továbbá a lakossági bizalom növekedésével.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleményében azt írta: a kereskedelem, a belső piac számára fontos, hogy a korábbi évek kedvezőtlen irányzata 2013. második félévében megfordult, és a KSH adatai növekvő ütemű piacbővülést mutatnak.
A kiskereskedelmi forgalom februári alakulásáról bővebb információk alapján április 24-én jelenik meg a második becslés a KSH honlapján.
Az elmúlt hónapokban az ország gazdasági teljesítményéről csak olyan adatok jelentek meg, amelyek azt mutatják, hogy eredményre vezetett az elmúlt négy év gazdaságpolitikája – mondta a nemzetgazdasági miniszter március 31-én Kecelen. Korábban Varga Mihály a Magyar Nemzetnek adott interjújában kifejtette, miután sikerült rendbe tenni 2010–2011-ben az alapokat, mostanra eljutottunk oda, hogy régiónkban a magyar gazdaság az egyik, amelyik a leggyorsabb mértékben növekszik, az uniós rangsorban pedig már az ötödikek vagyunk.