Az MTI-hez eljuttatott elemzés emlékeztet arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kiterjeszti a növekedési hitelprogramot, amelynek eredményeként a faktoring finanszírozására is igénybe lehet venni a jegybanki forrásokat.
A forgóeszközhitelek maximális futamideje egy évről háromra emelkedik, lehetővé válik a faktoring finanszírozása, és a beruházási hitelek lehívásának végső határideje fél évvel kitolódik – ezek az MNB növekedési hitelprogramjának legfontosabb változásai, melyek 2014. május 1-jén, illetve június 1-jén lépnek életbe.
A növekedési hitelprogram két szakaszában eddig mintegy 800 milliárd forint hitelt helyeztek ki, az összeg eléri a teljes kis- és középvállalkozói hitelállomány 20 százalékát.
Az MNB lépésével az elmúlt évben szűkülő faktoringpiac növekedési pályára állhat. 2013-ban a teljes magyarországi bruttó faktorált forgalom több mint 8 százalékkal 789 milliárd forintra csökkent. Az intézkedéssel olyan vállalkozások is bekapcsolódhatnak a programba, amelyeknek nincs megfelelő fedezetük, biztosítékuk a növekedési hitelprogram keretében igényelhető forgóeszközhitel felvételéhez, holott fizetőképes partnereknek szállítanak.
A számla-előfinanszírozás/faktorálás szolgáltatás lehetővé teszi, hogy a halasztott (30-60-90 nap) fizetéssel teljesítő ügyfelekre ne kelljen várnia egy adott gyártó vagy szolgáltató cégnek. A szolgáltatás részeként a finanszírozó a cég ügyfeleinek a helyére lép, és teljesíti a kiállított számlák ellenértékét, akár a kiállítás napján. Az előfinanszírozás jellemzően 80/20 százalékos arányú, két folyósítással megvalósuló folyamat.
Az első például lehet egy 80 százalékos nagyságrendű folyósítás, amelyet szinte azonnal, 24–72 órán belül átutalnak az adott cégnek. A fennmaradó 20 százalékot a második folyósításkor, a faktoringügylet végén utalják át, úgy, hogy az adott vállalkozás ügyfele a valós fizetési határidő lejártakor az előfinanszírozó részére teljesíti.
A faktoring beemelése az MNB növekedési hitelprogramjába további lehetőséget nyújt a vállalkozásoknak azzal, hogy a faktoringkonstrukciókkal a forgóeszközhitelek fedezetét, biztosítékát kiváltsák, s így ezeket beruházási hitelekhez is fel tudják használni.
A lépésnek köszönhetően a kisvállalkozások – amelyek a forgalomnak mindössze harmadát adták 2013-ban – pörgethetik fel a faktorpiacot.
Baltay Zsombor, a GF Faktor vezérigazgatója kiemelte: a faktoring segítségével tervezhetőbbé válik a finanszírozás, ez pedig növeli a vállalkozások pénzügyi mozgásterét, és ezen keresztül hozzájárul a kkv-szektor bővüléséhez. Hozzátette, hogy a részletszabályok kidolgozása már megkezdődött, és várhatóan május végére megszülethetnek a növekedési program adta lehetőségek alapján kidolgozott konstrukciók.