A minisztérium üdvözölte, hogy az Európai Bizottság szerdán kiadott konvergenciajelentésében megerősítette, hogy Magyarország jó úton jár a célok eléréséhez. A főszabály szerint kétévente publikált konvergenciajelentések közül ez az első, amely megállapítja, hogy hazánk teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges konvergenciakritériumok többségét – emelte ki az NGM.
Brüsszel legújabb konvergenciajelentése azt vizsgálta, hogy az euróövezeti tagállamok eleget tesznek-e a csatlakozás követelményeinek, a maastrichti kritériumoknak. A jelentés idén nyolc tagállamra terjed ki: Bulgáriára, Csehországra, Horvátországra, Litvániára, Magyarországra, Lengyelországra, Romániára és Svédországra – emlékeztet a minisztérium. A közlemény felidézi, hogy a brüsszeli konvergenciajelentés szerint Magyarország eleget tesz az árstabilitásra vonatkozó kritériumnak, az infláció 1 százalék volt az elmúlt tizenkét hónap átlagában, és ezzel elmaradt a referenciaértéknek számító 1,7 százalékos átlagtól. A bizottság elismerte, hogy hazánk megfelel a hosszú távú kamatlábra és a költségvetési hiányra vonatkozó követelménynek, a deficit is alacsonyabb a küszöbértéknél, az államadósság stabil, az ország nem áll túlzottdeficit-eljárás alatt.
Két másik feltétel teljesítésével adós még Magyarország – idézi fel a tárca a bizottság jelentését. Az egyik az uniós szerződés által előírt törvényi keretek megléte, ebből a szempontból a bizottság megítélése szerint Magyarország elsősorban a jegybanktörvény uniós joggal való összhangba hozásával adós. A második feltétel, amelyet az ország nem teljesít, az árfolyam-stabilitásra vonatkozó kritérium.
Közleményében az NGM leszögezi, hogy Magyarországnak nincs céldátuma az euróövezethez való csatlakozásra. A gazdaságpolitika középpontjában a makrogazdasági stabilitás erősítése, a fegyelmezett költségvetési gazdálkodás és az államadósság további csökkentése mellett kiemelt szerepet játszik a gazdaság növekedési potenciáljának és versenyképességének a javítása és a foglalkoztatottság bővítése.
Orbán Viktor idén januárban a közös valuta bevezetésével kapcsolatban úgy fogalmazott, nehéz kérdés, hogy kell-e csatlakozni az eurozónához. „Az óvatos duhajok közé tartozom, nem csinálok ebből presztízskérdést” – jelentette ki. A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra is, hogy meg kell maradni a praktikusság talaján. Dél-Európa tanulságait tanulmányozni szükséges, meg kell nézni, az országok miért kerültek nehéz helyzetbe. Ha túl nagy a gazdasági különbség a zóna tagjai és a csatlakozó ország között, az problémát okozhat – mutatott rá a kormányfő.