Orbán: A magyar vállalkozó szellem nem hagyja magát

„Van szufla a magyar gazdaságban, és ez reménnyel tölthet el bennünket.”

TK
2014. 07. 03. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő ezt csütörtökön mondta a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kisvárdán, a baromfitenyésztéssel, -vágással és -feldolgozással foglalkozó Master Good cégcsoport üzemavatóján.

Orbán Viktor beszédében úgy fogalmazott: ma csak azért van hazánkban gazdasági növekedés, azért bővül a foglalkoztatás, mert a magyar vállalkozó szellem nem hagyta és nem hagyja magát. Kiemelte, hogy 100 magyar dolgozóból 75-nek magyar kis- és középvállalkozások (kkv) adnak kenyérkereseti lehetőséget. „Saját nemzeti célunknak és érdekünknek kell tekinteni, hogy a magyar vállalkozó szellemet képviselő kkv-k sikeresek lehessenek” – hangsúlyozta. A miniszterelnök szerint a magyar gazdaság akkor maradhat stabilan növekedési pályán, akkor lesz megdönthetetlen, ha megsokszorozódik a sikeres kkv-k száma.

A kormányfő vállalkozó nemzetnek nevezte a magyart, mint mondta, „azért vállalkozunk, mert szeretjük a szabadságot, akkor teljesítünk jól, ha mi dönthetjük el, hogy mibe vágjuk a fejszénket, ha mi irányítjuk a sorsunkat. [ ] A diktatúra nem a mi műfajunk, van, akinek az jól megy, a magyaroknak nem áll jól.”

Orbán Viktor szerint a Master Good tulajdonosának, Bárány Lászlónak és családjának a sikere is bizonyíték arra, hogy a magyar gazdaságot a vállalkozni akaró családok tehetik erősebbé. Felhívta a figyelmet arra, hogy a most átadott új üzemhez hasonló mindössze öt van egész Európában. Hozzátette, ez a cég is azt példázza, hogy a magyar bankrendszer magyar kézben lévő része által nyújtott hitelek – különösen az exporttevékenységhez adott kölcsönök – szükségesek most és a jövőben is.

Jelezte továbbá, hogy Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb foglalkoztatója, a Master Good-cégcsoport az elmúlt években mintegy 40 millió forint támogatást adott civil, kulturális és sportszervezeteknek. „Ezt meg kell becsülnünk, különösen manapság, amikor vannak olyan külföldi kézben lévő óriásvállalatok, amelyek a mi kenyerünket eszik, amelyeket beengedünk magunk közé, amelyek rajtunk keresnek súlyos tízmilliárdos profitokat, mégis visszaélnek a vendégjoggal, és ki akarják húzni magukat az adófizetés terhe alól” – fogalmazott a kormányfő.

Orbán Viktor azt is mondta, kormánya helyesen döntött, amikor vállalta a keleti piac kapuinak kinyitását. „Azt szeretnénk, ha ezek a kapuk sarkig ki lennének tárva a magyar vállalkozások előtt” – jelentette ki.

Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter az avatón hangsúlyozta, a tárca felelőssége abban áll, hogy a felügyelete alá tartozó területeken rendelkezésre álló erőforrásokat a korábbinál is hatékonyabban állítsa az ország versenyképességének szolgálatába. Ennek egyik előfeltétele, hogy a magyar áru külföldön is piacképes legyen, ehhez pedig szükség van a vállalkozások működési költségeinek csökkentésére, fellendítésükhöz pedig a közműszolgáltatások piacának átalakításával, az ipari rezsicsökkentéssel is hozzájárul a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. „Kellenek az ambiciózus vállalkozások, amelyek képesek valódi értéket képviselni Magyarországon, [ ] a Master Good ilyen vállalkozás” – jelentette ki a tárcavezető.

Bárány László, a cégcsoport ügyvezető-tulajdonosa a fejlesztés jelentőségéről szólva elmondta, a kibővített kisvárdai üzem vágósorán óránként 12 500 csirkét dolgoznak föl, a cég ezzel a teljesítménnyel Európa élvonalába tartozik. A kibővített vágóüzem 2,1 milliárd forintos bekerülési költségéből 250 millió forintot támogatás útján nyert el a Master Good. „A következő öt évben megduplázzuk a termelést itt Kisvárdán, ez azt jelenti, hogy a jelenlegi évente 36-37 millió csirkevágást 60 millió fölé emeljük” – mondta az ügyvezető.

A következő években mintegy 300 milliárd forintot fordít a kormány magyar élelmiszer-ipari fejlesztésekre, amelyekkel új munkahelyek jönnek létre vidéken – közölte Orbán július 2-án a Heves megyei Makláron, az édességeket gyártó Stühmer Kft. új telephelyének megnyitóján. A kormányfő szavai szerint a magyar gazdaság akkor lesz „feldönthetetlen”, ha megtöbbszörözik a kis- és középvállalkozások teljesítményét. Ehhez az kell, hogy a magyar adórendszer vállalkozóbarátabb és rugalmasabb legyen, hogy az adószabályok ne jelentsenek elviselhetetlen bürokratikus terhet a vállalkozni akaróknak – hangsúlyozta.

A Magyar Nemzeti Bank Növekedési hitelprogramjának köszönhetően megállt a vállalati hitelállomány visszaesése, és hitelezési fordulat következett be a kis- és közepes vállalkozásoknál, így a bruttó hazai termék idén csaknem egy százalékkal lehet magasabb – közölte a jegybank június 13-án. Az MNB kiemeli, hogy a jövőben is előtérbe helyezi a vállalati beruházásokat támogató hitelezési modellt.

A fenntartható gazdasági növekedés szempontjából a vállalati hitelezés, ezen belül is a kis- és középvállalati hitelezés alakulása kiemelten fontos, így a központi bank számára prioritás, hogy a hitelállomány csökkenését megállítsa, majd növelje a hitelkibocsátást ezekben a szegmensekben. A gyorsuló hitelezés növeli a gazdasági teljesítményt, miközben a gazdasági növekedés erőteljesebb hitelezést von maga után – olvasható az MNB-közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.