Májusban 4,9, áprilisban 9 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme. A KSH emlékeztet arra, hogy a dohánykereskedelemben és az adatszolgáltatásban 2013. július 1-jétől beállt változások miatt a július előtti adatok nem összevethetők a tavalyiakkal. A korábban alkalmazott mintavételes adatgyűjtéssel összevethető adatok szerint a júniusi forgalom 1,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az eltérés az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmában mutatkozik, amely az új módszertannal 6,1, a korábbi mintavételes eljárás alapján azonban mindössze 0,7 százalékkal nőtt. A nem élelmiszer-kiskereskedelemben 0,5 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,6 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene júniusban.
A korábban alkalmazott mintavétel alapján az idén január–júniusban a kiskereskedelmi forgalom a kiigazítatlan, nyers adatok alapján 3,7 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 3,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ezen időszak alatt az élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom 2,6 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelem 4,6 százalékkal nőtt, az üzemanyag eladások 4,9 százalékkal emelkedtek.
Az új adatforrás alapján január–júniusban a kiskereskedelmi forgalom kiigazítatlanul és naptárhatással korrigálva egyaránt 6,1 százalékkal nőtt egy év alatt. Az élelmiszer-eladások 7,7 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelem 4,6 százalékkal emelkedett, az üzemanyag értékesítése 4,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A KSH adatai szerint 2013 júliusa óta minden hónapban emelkedett a kiskereskedelmi eladások volumenindexe. A júniusra vonatkozó második becslés adatait részletes bontásban augusztus 27-én teszi közzé a KSH.
A kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban 6,3 százalékkal nőtt a márciusi 8,5 százalék után naptárhatástól megtisztított adatok szerint az előző évhez képest. A KSH az áprilisi adatok kapcsán is felhívta a figyelmet arra, hogy a dohánykereskedelem átalakulásával párhuzamosan kialakított online pénztárgéprendszer hatására a bevallott forgalom megnőtt, „kifehéredett”.
A Nemzetgazdasági Minisztérium júniusi közleménye szerint az elmúlt hónapok adatai a kiskereskedelmi forgalomban 2012 végén bekövetkezett növekedési fordulat töretlen folytatódását tanúsítják. A nemzetgazdasági tárca májusi tájékoztatása szerint látványosan megugrott a kiskereskedelem résztvevőitől érkező adóbevétel. Az adatok szerint az esztendő első három hónapjában 55 milliárd forinttal több forgalmi adót fizettek be a kereskedők, mint a tavalyi év azonos időszakában. A növekedés 15 százalékos.
Vámos György, az OKSZ főtitkára az MNO-nak kiemelte, hogy a KSH mind a két módszertana szerint csökkent ugyan a kiskereskedelmi forgalom növekedésének üteme az év eleji adatokhoz képest, de a növekedési folyamat kitart 2014-ben, így egész évben további bővülésre számít.
Az OKSZ főtitkára szerint az online kasszák bevezetésének is pozitív hatása van a kiskereskedelmi forgalom bővülésére, de ezt nehéz különválasztani a többi tényezőtől – mint a reálkeresetek növekedésétől vagy éppen az infláció alakulásától. Az online kasszák hatásának arányát csak megbecsülni lehet, annyi biztos, hogy több nyugtát kapunk – tette hozzá, kiemelve, hogy az adóhivatal vizsgálódásai is ezt támasztják alá. A korábbi ellenőrzések 20-25 százaléka nyugtaadással kapcsolatos hiányosságokat tárt fel, mely mostanra 10 százalékra csökkent. Vámos György hozzátette, hogy a költségvetésben is jelentkezett a kiskereskedelmi forgalom növekedése, ugyanis megnőttek az áfabevételek.
„Ez a sok-sok adat mind arra utal, hogy az online kasszák bevezetésének pozitív hatása van a kiskereskedelmi forgalomra” – fogalmazott az OKSZ főtitkára.