Valóban hiába nyert az állam, az adósok fújhatják

Szaklapok is megerősítik az MNO információját, miszerint a kéthelyi takarék kontra magyar állam per után a száz devizahiteles ügyfél hoppon maradhat.

MNO
2014. 08. 26. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkezdték tárgyalni a hazai bankok magyar állam ellen indított pereit, s pénteken – mint arról az MNO is beszámolt – a Fővárosi Törvényszék elutasította a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet keresetét, amellyel szerződései tisztességességét kívánta bizonyítani. Sokan rögtön legyintettek is: a kis bankot elmeszelték, bezzeg a nagyoknál (hétfőn K&H, MKB, kedden Takarékbank, Raiffeisen) nem volt ilyen gyors és eredményes az első tárgyalás, az ő ügyeikben szeptemberre halasztották a mérlegelést.

Azonban mint kiderült, lehet, hogy a takarékszövetkezettel kapcsolatos döntés nem is annyira jó az ő devizahiteles ügyfeleiknek. Ahogy Azénpénzem.hu az MNO szakértőjének, Damm Andreának korábbi nyilatkozatához hasonlóan magyarázta, az a gond, hogy a bíróság nem azért utasította el a keresetet, mert tisztességtelennek találta a szerződéseket. Damm Andrea szerint az a helyzet, hogy egy fillérre sem számíthatnak az ítélet nyomán az egyoldalú szerződésmódosításokkal összefüggésben a kéthelyi takarék ügyfelei. Történt ugyanis, hogy a tárgyaláson a pénzintézet ügyvédje, Komáromi József azt mondta: az egyoldalú szerződésmódosítás feltételeit egyedileg megtárgyalták az ügyfelekkel, így nem számítanak általános szerződési feltételnek. Damm szerint a jogásznak ezzel az volt a célja, hogy kivonja a vonatkozó, tisztességtelenséget vélelmező törvény alól a szerződéseiket. S mivel az állam képviselői nem vitatták ezt a kijelentést, ugrik a visszafizetés.

Ahogy Azénpénzem.hu kommentált: úgy tűnhet, mintha a törvényszék az állami ügyvédekkel karöltve papírt adott volna arról, hogy semmi nem jár vissza a takarék devizahiteles ügyfeleinek. Hogy erről van-e szó, az majd a részletes indoklásból derülhet ki.

Damm azt is mondta, hogy fellebbezésre sincs lehetőség, mert az állam képviselője kérte a kereset elutasítását, és ez meg is történt. Az ügyvéd szerint ez egyben azt is jelenti, hogy ha ezek az adósok mégis tisztességtelennek tartják az egyoldalú módosítások feltételeit, akkor nekik maguknak kell egyenként pert indítaniuk. Mint hangsúlyozta, véleményével nincs egyedül.

Érdekesség, hogy azóta Dammék kiötlötték, hogyan lehetne mégis megfellebbezni a pénteki döntést. Szóval lehetnek még fordulatok ebben az ügyben is.

A hétfő délutáni határidő lejártáig összesen 79 hitelintézeti kereset érkezett a magyar állammal szemben a Fővárosi Törvényszékre. Azok az ügyfelek, akiknek perel a bankjuk, kénytelenek tehát megvárni, amíg a törvényszék lezongorázza az ügyeket. Várhatóan szeptember végére a törvényszék túl lesz a nagy rohamon, októberben a Fővárosi Ítélőtáblán a sor, amelynek a törvény szerint az esetleges fellebbezéseknél szintén 30 napon belül kell meghoznia másodfokú döntéseit. A jogerős határozatok ellen pedig a Kúriához fordulhatnak a felek rendkívüli jogorvoslattal. Így nagyjából az év vége felé lezárulhat a perfolyam, és újraindulhatnak az adósok és pénzügyi intézmények közti – erre a néhány hónapra felfüggesztett – egyedi perek, amelyek akkor már rövid időn belül konkrét elszámolással zárulhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.