Jól járnak az árfolyamgátasok is

A kedvezményes végtörlesztők sem maradnak ki az elszámolásból, de sok pénzre nem számíthatnak.

Hajdú Péter
2014. 09. 26. 3:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több meglepetéssel szolgált a szakértőknek is az előzetes várakozásokhoz képest a devizahiteles elszámolási törvény végső változata, amelyet szerdán fogadtak el a képviselők. Így például korábban kevesen számítottak arra, hogy a végtörlesztők kártalanítása is belekerül a jogszabályba. Igaz, ezen a téren felemás megoldás született: a javaslat összeállítói adtak is valamit a végtörlesztőknek, meg nem is.

A jogszabály szerint a devizahiteles szerződésből 2011–2012-ben kedvezményesen kiszállt adósoknak a visszajáró összegből le kell vonni az árfolyamkedvezményt. (Itt arról az összegről van szó, amelyet 3 éve azért spóroltak meg a devizahitelesek, mert kölcsönüket a napi szintnél számottevően kedvezőbb árfolyamon számították át forintra.)

A Portfólió.hu pénzügyi portál számításai szerint ha nem lenne ez a korlátozás, akkor hozzávetőleg 135 milliárd forint járna vissza a mintegy 170 ezer végtörlesztőnek. Miután azonban az esetek jó részében nagyobb volt a végtörlesztéskor elengedett összeg, mint az elszámolási törvény szerint járó kifizetés, a bankoknak nem kell attól tartaniuk, hogy emiatt tovább emelkednek terheik. Jól mutatja az arányokat, hogy 2011– 2012-ben az elengedett tartozás mintegy 370 milliárd forintot ért el, tehát csaknem háromszorosa volt annak, ami most visszajárhatna a végtörlesztőknek. Az elszámolást az ügyfélnek kell kérnie a bankjától jövő év márciusában.

Az árfolyamgátba belépett 173 ezer ügyfélnek nagyobb összeg járhat vissza, mint a kedvezményesen végtörlesztőknek. A rájuk vonatkozó paragrafusok szerint a nekik visszajáró összegből le kell vonni annak az összegnek a felét, amelynek fizetése alól mentesültek azzal, hogy beléptek az árfolyamgátba. (Ismert, a belépők 180, 250 és 2,5 forinton rögzített svájci frank, euró és japán jen árfolyamon törlesztik a hitelt. A rögzített és az aktuális árfolyam közötti különbözet gyűjtőszámlára kerül legfeljebb öt évig, és az ott halmozódó összeg kamatát átvállalja a bank, illetve az állam.)

Számítások szerint szerződésenként átlagosan 244 ezer forintnyi kamat visszafizetését spórolták meg az árfolyamgátasok, azaz 122 ezer forinttal kevesebbet kaphatnak vissza most, mintha kívül maradtak volna a rendszeren. Az is igaz viszont, hogy így is jobban jártak, mintha nem kérték volna az árfolyamgátat. Esetükben azt is figyelembe kell venni, hogy a gyűjtőszámlára kerülő összeg tőkerésze átlagosan 137 ezer forintot tesz ki, amelyet az öt év letelte után kellene visszafizetniük. Miután azonban jövőre várhatóan a forintosítással kivezetik a devizahiteleket, minden bizonnyal erről az összegről is dönteniük kell a törvényhozóknak.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.