Egyre több kritikus vélemény fogalmazódik meg az üzletek vasárnapi zárva tartásáról szóló kereszténydemokrata javaslat miatt, amelyről tegnap, lapzártánk idején is vitáztak a parlamenti képviselők. Emlékezetes, a kisebbik kormánypárt képviselői azt kezdeményezték, hogy a jövő év márciusától a 400 négyzetméteresnél nagyobb üzletek vasárnap és munkaszüneti napokon ne nyithassanak ki.
A Nemzetgazdasági Minisztériumnál (NGM) is téma volt szerdán a vasárnapi zárva tartás, a kérdésben újabb egyeztetés zajlott le a piaci szereplőkkel. Értesülések szerint ezúttal nem csupán a kereskedők képviseltették magukat a tárgyaláson, hanem a hazai élelmiszer- és feldolgozóipar, illetve a turizmus, vendéglátás szervezetei is részt vettek a megbeszélésen, s a jövő héten tartandó újabb egyeztetésre már fogyasztóvédelmi szervezeteket is meghívnak. Úgy tudni, a résztvevők többsége aggodalmát fejezte ki a vasárnapi szabadnap bevezetésének várható következményei miatt, úgy vélik, nem ez a megfelelő időszak az egyébként társadalmi szempontból indokolt kezdeményezésnek. – Célunk, hogy mindenki számára elfogadható kompromisszum szülessen. Olyan megoldásokat keresünk, amelyek egyformán szolgálják a dolgozók és a vállalatok érdekeit. Az egyeztetések folyamatosak – közölte a Magyar Nemzettel az NGM sajtóosztálya.
Októberben a vártnál nagyobb mértékben, 5,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelemben eladott áruk mennyisége az előző év azonos időszakához képest – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. A növekedés mögött egyrészt a rendkívül alacsony infláció és az ennek ellenére növekvő jövedelem, másrészt az online pénztárgépek bevezetése miatt fehéredő gazdaság áll – hangsúlyozta Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője az MTI-nek. Rámutatott, októberben a legnagyobb, 6,6 százalékos növekedést az iparcikkek értékesítése érte el, ezen belül is a ruházati piac és a használt cikkek eladásai nőttek számottevően. Az üzemanyag-forgalom ebben a hónapban 6,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, főként a gyorsan csökkenő üzemanyagárak miatt. – Minden területen növekedett a piac. Ősszel erős fejlődés indult, amely jövőre sem esik vissza – értékelte a friss adatokat az OKSZ főtitkára. Októberben havi szinten 0,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az EU-ban a szeptemberi 1,2 százalékos csökkenés után – tette közzé az Eurostat. Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek forgalma 0,1 százalékkal nőtt, a nem élelmiszer-ipari cikkek értékesítése 0,6 százalékkal.
Nemrég a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Kereskedelmi Kollégiuma azt közölte, támogatják a kezdeményezést. – A kollégiumban túlnyomórészt kisebb vállalkozások képviseltetik magukat, ők nagy többséggel megszavazták a tervezet támogatását. Azonban egységes kamarai állásfoglalást nem tudunk tenni, mivel nagy munkaadók is vannak tagjaink között – mondta a lap kérdésére Parragh László, az MKIK elnöke. Hangsúlyozta: a nagyjából 300 milliárd forintos forgalmat eredményező vasárnapokra tervezett szünnap gazdasági szempontból nézve veszteséggel járhat a vállalatoknak, amely rövid távon költségvetési kiesést is okoz. Ez azonban az elnök szerint hosszabb távon kiegyenlítődne, hiszen a vásárlói szokások átalakulása után a belső fogyasztás csökkenése nem lesz érzékelhető a boltok forgalmán. – Még sok a tisztázandó részlet, ugyanakkor nem tartjuk eltúlzottnak, hogy a döntés következtében tízezer körülire tehető azok száma, akik elveszíthetik munkájukat a kereskedelemben – mondta Parragh László. Megjegyezte, amennyiben a szabályokban azt is rögzítik, hogy csak jelentős bérpótlék mellett lehet vasárnap dolgoztatni az alkalmazottakat, annak árfelhajtó hatása lehet. – Ezzel együtt a javaslat piacvédelmi törekvéseivel egyetértünk. Az üzleti szempontokon túl a szabad vasárnap ügye társadalompolitikai dilemmát is jelent – jegyezte meg az MKIK elnöke.
A korlátozással nem biztos, hogy a sarki kis boltban nő majd a vasárnapi forgalom. A vásárlók a hét többi napján intézik majd a beszerzéseket, méghozzá a nagyobb alapterületű üzletekben, ahol jobban eloszlik a tömeg – jegyezte meg a lapnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.