Megindulhat a magyar gázszállítás Ukrajna felé

A rendszerirányító már vizsgálja, hogy indokolt-e még a gázexport szüneteltetése – írta a Napi Gazdaság.

MD
2014. 12. 19. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap kérdésére az FGSZ Földgázszállító Zrt.-nél azt közölték: vizsgálják, hogy „az Ukrajnába irányuló földgázszállítás határozatlan időre való megszakítását kiváltó okok fennállnak-e még”, és amennyiben a külső körülmények tartós megváltozása lehetővé teszi a szállításokat, akkor megteszik a szükséges intézkedéseket.

Az FGSZ szeptember 25-én, a téli ellátásbiztonság növelésére hivatkozva szakította meg az Ukrajnába irányuló magyar gázszállítást. Akkor a cég azt közölte: a beregdaróci csomópont kapcsolását úgy alakították át, hogy az ahhoz kapcsolódó valamennyi távvezeték az ország belseje felé történő szállításra legyen alkalmas.

Azóta befejeződött itthon a gáztárolók töltése, és az enyhe időjárás miatt az Ukrajna felől Magyarországra tartó vezeték kihasználtsága is elmarad a maximálistól – írta a Napi Gazdaság. A lap szerint december eleje óta csak napi 10–16 millió köbméter fűtőanyag érkezett orosz irányból a beregdaróci csatlakozási ponton keresztül, míg ősszel napi több mint 20 millió köbméter.

Emellett a Magyar Földgáztároló Zrt. adatai szerint november 27. óta nem érkezik gáz a tárolókba, az elmúlt időszakban már csak kitárolás történt, vagyis ez biztosan nem indokolja már a korlátozás fenntartását az ukrán irányú gázexportra – teszi hozzá a lap.

A Magyarországról Ukrajnába irányuló szállítások tavaly márciusban indultak, és éves szinten 6,1 milliárd köbméter fűtőanyag lenne szállítható Kelet felé, ám a kereskedők eddig csupán kevesebb mint 2 milliárd köbmétert exportáltak a vezetéken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.