Soros György szerint „komoly sokkot” okoz a svájci gazdaságnak az, hogy az ország jegybankja január 15-én eltörölte a franknak az euróval szembeni 1,20-as árfolyamküszöbét. A magyar származású amerikai üzletember szerint veszélyt jelent a svájci exportőrökre, a svájci gazdaságnövekedésre, hogy a január közepi intézkedés hatására a frank 20 százalékkal drágult az euróhoz és 15 százalékkal a dollárhoz képest.
„Nagyon kockázatos egy valutát a másikhoz kötni, mivel ez a kötelék egyszer valamikor véget ér, ami sokkolja a gazdaságot" – vélte Soros György. Az üzletember némi iróniával azt mondta, hogy „ami történt, megjósolhattam volna, de szerencsére most nem vagyok érdekelt ezen a téren, ezért erre nem is figyeltem oda”.
A fenyegető defláció, az áruk és szolgáltatások árának a konjunktúrát fékező hatású csökkenése fényében nem volt más választása az EKB-nek – mondta Benoit Coeuré, a bank igazgatósági tagja szombaton, a davosi tanácskozás utolsó napján. Coeuré szerint most a kormányokon a sor, hogy ösztönözzék a befektetéseket és a növekedést gazdaságpolitikai intézkedésekkel. „Olcsóbbá tudjuk tenni a beruházásokat, de kell, hogy legyen, aki be akar fektetni” – mondta Coeuré, aki hangsúlyozta, hogy szükséges strukturális reformok meghozatala és a keretfeltételek megteremtése a politika dolga.
Mario Draghi, az EKB elnöke a Wirtschaftswoche című német gazdasági hetilapban ismét politikai reformokra, közös reformoffenzívára hívta fel az euróövezeti országokat. az EKB-elnök úgy vélekedik, hogy az euróországoknak előre kell lépniük egy „valódi gazdasági unió" felé. Szükség van strukturális reformokra a verseny élénkítése, a bürokrácia csökkentése és a munkaerő-piacok alkalmazkodóképességének javítása érdekében – vélekedett.