Tiltható lesz saját hatáskörben a GMO-zás

A tavasszal hatályba lépő új uniós jogszabályt kedden fogadta el az Európai Parlament.

BuL
2015. 01. 13. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EP sajtószolgálatának tájékoztatása szerint a javaslatot 480 EP-képviselő támogatta, 159-en szavaztak ellene és 58-an tartózkodtak.

A GMO-k uniós engedélyezési szabályai tavaly tavasszal kerültek ismét reflektorfénybe. Egy-egy GMO-ról ugyanis két bizottságnak és az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóságnak (EFSA) kell döntenie. Ha az EFSA támogatja és egyik bizottság sem ellenzi, akkor az Európai Bizottság köteles kiadni a termesztési engedélyt, amely az egész Európai Unióra érvényes. Ez alól csak az úgynevezett védzáradék alkalmazásával bújhat ki minden tagállam, amelyet eredetileg

nem erre a célra találtak ki, és amelynek nagyon szigorú feltételei vannak.

A tagállamok képviselőiből álló tanács csak akkor tudja megakadályozni az engedély kiadását, ha az uniós tagok minősített többsége határozottan ellene szavaz. Tavaly tavasszal egy GMO-kukorica esetében nem volt meg ugyan a súlyozott minősített többség, de szám szerint a tagországok döntő hányada ellenezte az engedély kiadását. Ez mozdította ki a patthelyzetből a most elfogadott jogszabály tervezetét.

Az új jogszabály magát az engedélyezési eljárást nem változtatja meg, de minden tagállamnak lehetőséget ad arra, hogy bizonyos okokra hivatkozva betilthassák GMO-k termesztését saját területükön. Hivatkozhatnak például környezetvédelmi szempontokra, várostervezési igényekre, társadalmi és gazdasági hatásokra, más termékek szennyezésére vagy agrárpolitikai célokra. A tagállamok egyes konkrét növényfajtákat vagy egyes tulajdonságot hordozó növényeket is betilthatnak.

A magyar érdekek érvényesültek GMO-ügyben kedden az Európai Parlamentben (EP), amikor a képviselők megszavazták a GMO-k termesztésének tagállami tiltását lehetővé tevő jogszabály módosítását – szögezte le a Földművelésügyi Minisztérium (FM) kommentálva az EP döntését. „Magyarország számára kiemelten fontos stratégiai érdek, az Alaptörvényben is megfogalmazott célkitűzés, hogy biztosítsuk a magyar mezőgazdaság GMO-mentességét” – áll a tájékoztatóban.

Magyarország a több mint négy éve folyó tárgyalások során mindvégig arra törekedett, hogy legyen egy hatékony eszköz, amely alapján egyszerűbb a tiltás, mint a jelenlegi rendszerben. Magyarországnak meghatározó szerepe volt a megállapodás elérésében. A kedden elfogadott jogszabály módosítás alapján egyszerűbb lesz a GMO-k termesztésének tiltása – tartalmazza a FM tájékoztatója.

Hölvényi György és Erdős Norbert, a Fidesz–KDNP EP-képviselői a szavazást követően úgy értékelték, hogy az új jogszabály elfogadása a GMO-k elleni küzdelem nagy jelentőségű lépése. Hölvényi helyes és felelősségteljes lépésnek nevezte az uniós törvényhozók által megszavazott megállapodást. A politikus azt is kiemelte, hogy az új szabályok kötelezik a GMO-t termesztő államokat, hogy védősávokat alakítsanak ki megakadályozandó, hogy génmódosított organizmusok jussanak át olyan országokba, ahol azok be vannak tiltva. Erdős Norbert pedig úgy vélte: az új szabályozás a jelenlegi rendszernél sokkal biztosabb lehetőséget ad a magyar mezőgazdaság GMO-mentességének megőrzésére.

A Fidesz is üdvözölte a döntést, melyet Magyarország sikerének tart. A párt sajtóirodája úgy reagált, azzal, hogy az uniós tagállamok szabadon dönthetnek a GMO-k tiltásáról, Magyarország élelmiszer-biztonsága garantált. A kormánypárt ugyanis következetesen elutasítja a géntechnológiával módosított szervezetek termesztését, „ezért harcoltunk éveken át Brüsszelben, és ezért rögzítettük az alaptörvényben a magyar mezőgazdaság GMO-mentességét” – írták  Szerintük a tavalyi választási kampányban nyilvánvalóvá vált, hogy ha a baloldalon múlna, nemcsak a magyar termőföld alkotmányos védelmét, hanem a magyar mezőgazdaság GMO-mentességét is eltörölnék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.