Papp Gábor ügyvéd elmondta, hogy a jelenleg is a Váci úti székházban tartózkodó ügyfele és a dolgozók együttműködnek a hatóságokkal. Hozzátette: a cégcsoportnak mind a 634 dolgozója azon dolgozik, hogy egyetlen befektetőjüket se érje kár. Az ügyvéd az MTI-nek azt is megerősítette, hogy különösen jelentős kárt okozó csalás gyanúja miatt indult nyomozás, de az ügynek nincs gyanúsítottja.
Hétfőn Tarsoly Csaba elnök-vezérigazgató tájékoztatta a Magyar Nemzeti Bank illetékes vezetőjét arról, hogy a rendkívüli mértékben megnövekedett kötvényeladási igények miatt a kötvényeket kibocsátó Quaestor Financial Hrurira Kft. öncsődöt jelentett. A cég indoklása szerint „a Buda-Cash-botrány olyan pánikot okozott az értékpapírpiacon, amely lehetetlenné tette a piac normális működését. [ ] A kialakult pánik során ügyfeleink olyan mennyiségű kötvényt kívántak értékesíteni, amely meghaladja a Quaestor-csoport likvid pénzügyi eszközeit.”
Az Országos Rendőr-főkapitányság közben megerősítette az MTI értesülését, miszerint a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást indított csalás bűntettének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen. Azt közölték, hogy e nyomozás keretében hajt végre házkutatásokat a rendőrség.
Az MNB kedden felügyeleti biztost rendelt ki a Quaestor Értékpapír Zrt.-hez, amelynek tevékenységét felfüggesztette. A jegybank honlapján közöltek szerint a felügyeleti biztos átvette a vállalkozás vezetésétől a jogköreit.
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke, Molnár Zsolt azonnali tájékoztatást kért az Alkotmányvédelmi Hivataltól (AH) a közelmúltban bedőlt brókercégek nemzetbiztonsági kockázatairól. A szocialista képviselő a brókercégek botrányaival kapcsolatban kiemelte: az Alkotmányvédelmi Hivatalnak feladata, hogy operatív módon – ideértve a titkosszolgálati eszközöket is – kontrollálja az ilyen méretű tőkefelhalmozást, biztosítsa az ország gazdasági biztonságát. Emellett a hivatalnak fokozott felelőssége van az ügyben, mivel a Buda-Cash Brókerház működésének felfüggesztése honvédelmi, rendvédelmi, titkosszolgálati dolgozók magánbefektetéseit is érinti.
Molnár Zsolt azt mondta: tájékoztatást vár arról, hogy az AH mit tudott ezekről a cégekről, a botrányok előzményeiről. Kíváncsi arra is, hogy ez a folyamat okozhat-e olyan láncreakciót, amely az ország gazdasági helyzetét destabilizálhatja, ami már nemcsak nemzetbiztonsági kockázatot, hanem katasztrófát is jelentene. Molnár Zsolt közölte, hogy amint a hivataltól megkapta a tájékoztatást, tájékoztatni fogja róla a testület tagjait is, és ha szükséges, a bizottság napirendre is tűzi a brókercégeket érintő botrányok témáját.
Új korszak kezdődik, amelyben „meg fogjuk védeni az embereket”, mindazokat, akiknek befektetései voltak vagy vannak Magyarországon – jelentette ki a Fidesz-frakció szóvivője szerdán Ajkán, újságírók előtt. Tuzson Bence közölte: az utóbbi időszak bebizonyította, hogy az a szabályozási változás, amelyet Magyarországon bevezettek, hatásos volt, és képes arra, hogy véget vessen a pénzügyi visszaélések korszakának. Azt mondta, a jelenlegi szabályozás fel tudja tárni azokat a visszaéléseket, amelyek tíz éve, még a Gyurcsány–Bajnai-korszakban kezdődtek el.
Emlékeztetett: a brókercégekkel kapcsolatos szabályozást a szocialisták változtatták meg: megszüntették a kétéves ellenőrzési időszakot, majd 2009-ben ötéves ellenőrzési periódust vezettek. A Buda-Cash esetében 2010-ben akkor folytattak le ellenőrzést, amikor már lezajlott a választás, de még nem alakult meg a Fidesz-kormány, és nem tárta fel az akkor már valószínűleg 40-50 milliárd forintos hiányt.
A Quaestor-ügyről szólva kijelentette: „most egy újabb szocialista brókerbotránnyal állunk szemben”. A Gyurcsány–Bajnai-kormány 17 milliárd forintot fedezet nélkül adott a fejlesztési bankon keresztül a Quaestor-csoportnak, a vége aztán az lett, hogy teljesen becsődöltek, és sejthető, hogy emögött bűncselekmények is állnak – jegyezte meg. Hozzátette, amennyiben bűncselekmények állnak az ügyek mögött, és emberek elvesztik a pénzüket, elvárható, hogy azok, akik személyesen felelnek az ügyért, vagyonukkal is feleljenek.
A Pestisrácok.hu portál írása szerint a Buda-Cash- és a Quaestor-ügy szálai is főként a baloldalhoz vezetnek. Az oldal utalt arra, a 444.hu cikkében Fidesz közelinek állította be a céget, azt írva hogy a Quaestor egészen fontos szerepet fontos szerepet játszott az Orbán-kormány keleti nyitásával kapcsolatos üzletekben a kereskedőházakon keresztül. A Pestisrácok.hu viszont azt írta: a Quaestor az egyik legnagyobb üzletét, a végül teljes egészében meg sem valósult győri ETO Park felépítését Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek és az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Banknak köszönheti.
A cikk szerint az MFB 2005 júniusában nyújtott hitelt az ETO Park megépítéséhez „gyanús körülmények között és meglehetősen rossz feltételekkel”, s a későbbi vizsgálatok során kiderült, hogy még a bankhitel fedezetéül szolgáló jelzálogbejegyzésekre sem került sor.
A Pestisrácok.hu szerint az egész beruházás kudarcnak tekinthető: az ETO Park az elkészülte óta nagyobbrészt üresen állt évekig, és a Quaestor-csoport a stadiont ugyan felépítette, az eredeti tervekben szereplő komplex ingatlanfejlesztés sosem készült el vagy zárult le teljesen.
A Buda-Cash-ügy baloldali szálai között említették, hogy Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök kormánybiztosa, Antali Károly négy évig, 2004 áprilisa és 2008 júniusa között volt a Buda-Cash felügyelőbizottsági tagja. Gyarmati János, a Buda-Cash egyik tulajdonosa és vezérigazgatója pedig a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció alelnökéhez és a volt kormányfő üzlettársaihoz köthető. Az írás szerint Gyarmati János 2004 májusa és 2008 júniusa között a Dunacorp Faktorház Zrt. fb-tagja volt. A cégnél 2009-ben volt vezérigazgató Nagy-Huszein Tibor, a DK alelnöke – tették hozzá. Gyarmati Jánosról azt is írta a Pestisrácok.hu, hogy 2000 és 2005 között annak a jelenleg felszámolás alatt álló Hungária-Közraktározási Zrt.-nek is fb-tagja volt, amely társaságnak jelenleg Lauer István a vezérigazgatója, aki tavaly az MSZP, a DK, az Együtt–PM és az Összefogás Szegedért színeiben lett a csongrádi megyeszékhelyen baloldali önkormányzati képviselő.
A Pestisrácok cikke arra is kitért: úgy tudják, 1999-ben 250 millió forintos tőkeemelést végrehajtva szállt be a Buda-Cashbe a BC 2000 Pénzügyi Tanácsadó Kft., amelyről a brókercég vezetője, Pintér Zoltán nyilatkozta azt, hogy Elek István, Magyarország tiszteletbeli monacói főkonzulja áll mögötte. Elek István az ATV 24 százalékos tulajdonosa – olvasható a portálon.