Saját lakásukban fogadhatják a Yummber szakácsai vendégeiket, a maguk által megszabott áron szolgálhatják ki őket – írtuk nemrég a legújabb, mobilalkalmazáson alapuló közösségi konyháról.
Mivel a NAV az utóbbi időben hasonló elven alapuló, interneten futó közösségi szálláskiadással foglalkozó Airbnb-t és az utasmegosztó alkalmazást, az Ubert is vizsgálta, megkerestük a hivatalt, hogy tervezik-e a Yummber ellenőrzését.
– A NAV folyamatosan figyelemmel kíséri az újonnan megjelenő szolgáltatásokat, a sharing economyt (megosztáson alapuló, közösségi gazdasági ágat) is. Az előzetes kockázatelemzés során felhasználja az interneten megtalálható adatokat, mint például a Facebook, vagy hasonló jellegű internetes felületeket, illetve mobilalkalmazásokat is – közölte a sajtóosztály.
Hozzátették, hogy információik szerint a Yummber egy külföldi székhelyű cég, amely az általa működtetett mobilalkalmazás segítségével teremt kapcsolatot az otthon főző és az enni vágyó emberek között. Az étel kifizetése annak elfogyasztása után, bankkártyával történik, innen a rendszer vonja le a Yummber jutalékát.
A NAV konkrét ügyekben vizsgálja, hogy a Yummberen keresztül szolgáltatók gazdasági társaság tagjaként, egyéni vállalkozóként vagy alkalmazottként végzik-e. Vagyis, hogy rendszeresen, üzletszerűen, nyereség elérése céljából, ellenérték fejében folytatják-e ezt a tevékenységet. Ez határozza meg ugyanis az adóalanyiságot, aminek az a következménye, hogy a jogszabályokban előírt kötelezettségek terhelik az egyes embereket.
Hangsúlyozták, hogy a magánszemélynek kell meghoznia a döntést, hogy tevékenységét milyen formában kívánja végezni, saját felelősségére választhatja ki a jogszabályi előírásoknak mindenben megfelelő, és számára célszerű vállalkozási formát. A NAV közölte, akár egyéni, akár társas vállalkozóként, akár adószámos magánszemélyként is végezheti bárki ezt a tevékenységet.
Hozzátették, az áfatörvény hatálya alá tartozó adóalany számla vagy nyugta kibocsátásáról köteles gondoskodni a termék beszerzője, illetve a szolgáltatás igénybe vevője részére. Az adózás rendjéről szóló törvény pedig úgy rendelkezik, hogy adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adóalany folytathat.