Nem volt ez mindig így: hagyományosan december 4-éhez, Szent Borbála ünnepéhez kötődött a bányásznap – elvégre Borbála a bányászok védőszentje. Tatabányán az augusztus 20-ai búcsúval egy időben tartották régen az ünnepet, bányavidékenként eltért az időpont, míg 1951-ben törvénybe nem iktatták szeptember első vasárnapját mint a bányásznap mindenkori időpontját.
Az 1951-es törvénybe iktatást a bányászok elégedetlensége és egy tatabányai bányaszerencsétlenség előzte meg, ezért kényszerült a Rákosi-rendszer országszerte egységes ünnepnapot kitűzni, amikor nemcsak a bányászszakmát ünneplik, hanem az 1919. szeptember 6-ai tatabányai csendőrsortűzre is emlékeznek. Az idei már a 65. központi bányásznap.
A magyar bányászat fénykorában sok ezren – a lakosság mintegy fél százaléka – jártak a föld alá dolgozni, a 19. századig, az iparosodás korszakát megelőzően ez volt az egyetlen nagyipar az országban. Ha nem lettek volna magyar bányászok, akkor magyar geológusokra, gépészekre, kémikusokra, statikusokra és egyéb szakmákban tevékenykedőkre is nem vagy csak korlátozottabb számban lett volna szükség Magyarországon. Ha nincs a selmecbányai bányászati Akadémia, akkor a világ később ismerte volna meg a kémiai laboratóriumi munka fogalmát is.
Trianon után kevesebb bánya maradt, de a kitermelés folyt tovább, olyannyira, hogy bányanyitásokra is akadt példa a nyersanyagéhséget csillapítandó. 1981-ben nyílt meg a Vértes hegység lábánál, Bokod és Oroszlány közelében, Pusztavám falu határában található Márkushegyi bányaüzem, amely fénykorában évente körülbelül 1,2 millió tonna szenet adott 500 méteres mélységből a közeli vértesi erőmű kazánjainak ellátására.
Ám ez már a múlté: a bányászok száma másfél évtized alatt a felére csökkent, Márkushegyen pedig tavaly év vége óta nincs kitermelés, 2016-ra végleg bezárják a tárnákat. Jelenleg a rekultiváción dolgoznak – egyre kevesebben –, bányászzsargonnal élve: folyik a vágatvisszarablás. Az Abcúg februárban megjárta a bányát, ahová tilos cigit levinni, mert a gázok miatt robbanásveszélyes: 1983-ban egy robbanásban harmincheten meg is haltak. „Korábban a szénportól alig lehetett ellátni a talajig, a gépek hangjától pedig sokan nem értették egymás szavát a fronton. Mára azonban minden csendes lett” – áll a cikkben.