Mekkora esélyt lát arra, hogy megvalósul a paksi atomerőmű bővítése, vagyis arra, hogy valóban megépül a két új, 1200 megawattos erőműblokk?
– „Béljóslás” lenne pontosan megmondani az esélyeket. Az azonban egyértelmű, hogy egyre több akadály áll az építkezés előtt. Ezek a hátráltató tényezők pedig meglehetősen komolyak, hiába igyekszik a kormányzati kommunikáció apróságnak, technikai részleteknek feltüntetni őket. Így egyre inkább kérdésessé válik az építkezés beindítása az eredetileg tervezett 2018-as időpontban, és felvetődik annak a lehetősége is, hogy a beruházás végül csak terv marad.
– Ha már az akadályoknál tartunk, két uniós vizsgálat is zajlik az építkezéssel kapcsolatban. Az egyik arra keresi a választ, hogy miért nem versenytárgyaláson választotta ki a kormány az orosz kivitelezőt, a Roszatomot. A másik pedig azt firtatja, hogy részesül-e az erőmű-beruházás tiltott állami támogatásban. Milyen végeredménnyel zárulhatnak ezek az eljárások, és milyen szankciókra számíthat az ország, ha kiderül, hogy jogsértés történt?
– Az Európai Bizottság valóban kötelezettségszegési eljárást indított országunk ellen, mert a kormány versenyeztetés nélkül adta ki a Roszatomnak az építési megbízást, megkerülve az uniós közbeszerzési előírásokat. A kormányzat arra hivatkozik, hogy a megrendelés nem esik a közösségi közbeszerzési szabályok hatálya alá, mert nemzetközi egyezményt kötöttek róla. Ezt az érvet azonban eddig sem fogadta el a bizottság, ezért indította el az eljárást az építkezés ügyében, a jelek szerint viszont nincs jobb érve a kormánynak, s hiába bizonygatja, hogy a későbbiekben a Roszatom majd mindent versenytárgyaláson szerez be. Ettől még tény marad, hogy az orosz céget nem tenderen választotta ki a kormány. Emellett a kabinet azon érvelése sem állja meg a helyét, hogy másutt sem versenyeztetésen jelölték ki az atomerőművek kivitelezőit. A kormány által felhozott angol és finn példa ugyanis magánberuházásokat takar, nem közpénzből megvalósuló építkezéseket. Így azokra nem vonatkoznak ugyanazok a közbeszerzési előírások. Az Európai Unió végül közbeszerzési eljárás lefolytatására kötelezheti a magyar kormányzatot, s ennek következtében pályázatot kell kiírnia a kabinetnek az atomerőmű megépítésére. Vagyis el kell kezdeni elölről az építési projektet.