Alapjaiban változtatnák meg a multinacionális cégeknek nyújtott kedvezményeket, támogatásokat a Civitas Intézet Gazdasági és Társadalomtudományi Kutató Zrt. Magyarország és a multinacionális cégek című konferenciáján részt vevő pártok képviselői.
Penz András, a Demokratikus Koalíció gazdasági kabinetének titkára szerint a lejáró támogatásokat nem szabad újra megadni a multiknak, és az egész kedvezményrendszert újra kell gondolni. S miután az elégtelen hazai tőkeellátottság és innováció miatt a modern technológiákat a multik hozzák magukkal, eszerint kellene szelektálni közöttük. Átlátható, egységes és az európai rendszerhez illeszkedő nemzeti szabályozásra van szükség, mert csak így tudunk hatásosan föllépni a magyar érdekekért. A multikat sújtó különadókat pedig fokozatosan ki kell vezetni. A DK álláspontja szerint hozzáadottérték-típusú adózást kell bevezetni, illetve a hazai kisvállalkozásokat adóeszközökkel is támogatni, továbbá kedvezményeket adni a kutatás-fejlesztési-innovációs beruházások fejében, vagyis társadalmi célokat kellene támogatni. S miután a szakképzésben jelentős hiányosságok vannak, gyökeresen át kell alakítani, hogy olyan fiatalok hagyják el az iskolát, akik 18 éves korig tankötelezettek, és akiknek a fejét nem lexikális tudással tömik meg, hanem megtanítják őket gondolkodni, hiszen jó eséllyel folyamatosan tovább kell képezni magukat a gyors technológiai változások miatt.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke arra hívta föl a figyelmet, hogy újra kellene tárgyalni a stratégiai megállapodásokat, különösen a titkosítottakat, mert azok semmire nem kötelezik a multikat, viszont hatalmas támogatást kapnak a magyar kormánytól. Bele kellene venni a megállapodásokba a kötelező magyar beszállítói hányad nagyságát. Az nem járható út, hogy a magyar állam 1-2 évre előre kifizeti a betelepült multi munkabéreit, és semmi garancia nincs arra, hogy ezek az állások hosszabb távon is megmaradnak. A politikus szerint a nemzetközi vállalkozásokat be kell vonni a közteherviselésbe, mert jelenleg évente mintegy négyezermilliárd forintot visznek ki az országból informatikai vagy gyártástechnológia-bérlésre hivatkozva. Ezt a gyakorlatot meg kell szüntetni, és ezzel együtt átalakítani az adórendszert. Annál is sürgetőbb a változtatás igénye, mert a hangzatos ígéretek ellenére hátrányban vannak a magyar cégek, nagyon a multiknak lejt a pálya.