Nincs ínyére az Egyesült Államoknak az, hogy Oroszország dominálja a közép-európai földgázellátást – tisztségviselői ennek több alkalommal is hangot adtak az elmúlt hetekben, hónapokban különböző fórumokon. Az is világos egy ideje, hogy az USA Európát is fontos piacának tartja, szénfeleslegét és cseppfolyós földgázát (LNG) is nagyobb mennyiségben szeretné nálunk értékesíteni. Kérdés azonban, hogy a tiszta piaci verseny mellett milyen eszközei lehetnek arra, hogy ténylegesen beleszólhasson az európai energiajátszmákba.
Piaci átrendeződés
A legnagyobb izgalmat jelenleg az ukrán tranzit kiváltása okozza, Oroszország ugyanis 2019. december 31. után nem küldene Európába Ukrajnán keresztül földgázt. Ez persze nem jelenti a gázcsapok teljes elzárását, ugyanis a lépés a hosszú távú szállítói szerződéseket nem érinti, azok a jövőben is a megszokott útvonalra alapoznak – hangsúlyozta Tóth Máté energetikai szakjogász, aki a Magyar Nemzetnek arról is beszélt, hogy a Magyarországra érkező földgáz lényegében akkor is orosz forrásból származik, ha nem Ukrajna felől, hanem nyugatról áramlik a határon belülre. Emellett Tóth Máté szerint figyelembe kell venni azt is, hogy az európai gázlelőhelyek kimerülőben vannak, miközben az energiahordozó iránti igény növekszik.
Ha az Egyesült Államok helyzetbe szeretne kerülni, arra adottak a jogi lehetőségei, ám kétséges, hogy valóban élne is azokkal – véli a szakértő. Tóth Máté felidézte az USA azon közelmúltbeli diplomáciai lépését, amelyben a németországi amerikai nagykövet jogilag nehezen értelmezhető, fenyegető levelet küldött az ukrán útvonal kiváltását szolgáló Északi Áramlat gázvezeték most épülő második ága kivitelezésében részt vevő vállalatoknak.
Az Engie, a Wintershall, a Shell, az OMV és a Uniper vezetői arról értesültek, hogy gazdasági szankciókra számíthatnak, ha közreműködnek az egyébként már tavaly ősszel elrajtolt, most nagyjából félúton lévő projektben. A beruházás révén megduplázódik az Oroszországot és Németországot közvetlenül összekötő – a tengerfenékre fektetett és már üzemelő – gázvezeték kapacitása a másik, ugyanolyan cső kiépítésével. Vagyis tovább erősödik az európai gázpiacon az orosz befolyás, és ennyivel kisebb eséllyel rúg labdába az USA.