Sokszor hajthat hasznot az illegális benzin és gázolaj

Az elmúlt három évben összesen 170 ezer liter illegális üzemanyagot foglalt le az adóhivatal, a mennyiség értéke 56 millió forintot tett ki. Az elvont olajszármazékok egy része — érdekes módon — utóbb hasznot hajtott: a katasztrófavédelem gyakorlatozáshoz, oktatáshoz használt fel bizonyos mennyiséget, az adóhatóság pedig pár ezer litert a saját autóiba töltött bele.

Jakubász Tamás
2019. 02. 15. 11:30
A legtöbben legális kúton tankolnak (képünk illusztráció) Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Voltak idők, amikor sokan jártak át üzemanyagért a szomszédos országokba, hogy aztán a kint megvett benzint, gázolajat itthon, jogsértő módon értékesítsék. Hasonlóra ma már elvétve sem igen akad példa, az illegálisan behozott vagy előállított üzemanyagok forgalma alacsony szintre csökkent – mondta érdeklődésünkre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője. Leopold Róbert szerint ennek leginkább az az oka, hogy egyrészt megváltozott az üzemanyagpiac, másrészt a NAV korábban megfelelő ellenőrzést vezetett be a határokon, ezzel kiszűrve az illegális benzinüzletben érdekelt szereplőket.

– Annak persze nincs semmi akadálya, hogy bárki átlépje a határt, és nagybevásárlás vagy utazás keretében külföldön teletankolja az autóját – jegyezte meg az őrnagy, majd adatokkal is alátámasztotta állítását. Eszerint tavaly a NAV – a jövedéki és a büntetőeljárások lefoglalásait egybeszámítva – összesen 31 ezer liter olajszármazékot vont el, a tétel értéke 11 millió forint volt. Az azt megelőző két évben némileg magasabb számokat jegyeztek fel, de azok sem közelítették meg a korábbi idők több mint százezer literes éves mennyiségeit.

A legtöbben legális kúton tankolnak (képünk illusztráció)
Fotó: Mirkó István

A szóvivőnél arról is érdeklődtünk, vajon mihez kezd a hivatal a lefoglalt üzemanyaggal. – A tényállás teljes körű tisztázásáért az olajszármazékokat a NAV szakértői intézete megvizsgálja, ezután dől el, mi lesz a termék sorsa – mondta Leopold Róbert. Több megoldás is szóba jöhet. A jogszabályok lehetővé teszik például, hogy a hivatal saját autói-ba töltse az arra alkalmas üzemanyagot, esetleg eltüzelje az így hasznosítható folyadékokat. Mint megtudtuk, a mögöttünk hagyott három esztendőben összesen nagyjából kilencezer liter gázolajat tankolt járműveibe a NAV.

A lefoglalt illegális üzemanyagok más módon is hasznot hajtottak. – Az előírások módot adnak arra, hogy gyakorlatozáshoz, oktatáshoz a NAV a katasztrófavédelemnek engedjen át lefoglalt olajszármazékot – mondta a szóvivő, majd megjegyezte, hogy 2017-ben 14 ezer litert adott át ilyen célra az adóhivatal, s tavaly is hasonló mennyiség segítette a katasztrófaelhárításra való állami felkészülést.

Előfordulhat azonban, hogy sem a NAV, sem a katasztrófavédelem nem találja meg a helyét a lefoglalt folyadékoknak. Ekkor a megsemmisítés vagy az értékesítés lehetősége is adott, ám utóbbi csak szigorú szabályok szerint történhet meg. A megsemmisítés többféleképpen történhet, például úgy, hogy a folyadékokat olajba keverik, összeöntik, de felmerülhet az elégetés lehetősége is. Az utóbbi időben több ezer liternyi illegális anyag jutott a megsemmisítés sorsára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.