A januári többletnél kisebb deficittel zárt februárban az államháztartás

Az államháztartás központi alrendszere az év első két hónapját 67,3 milliárd forintos többlettel zárta, miután februárban 177,2 milliárdos hiány keletkezett a januári 244,5 milliárd forintos többletet követően – erősítette meg az előzetes adatokat csütörtökön kiadott részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium (PM).

Forrás: MTI2019. 03. 21. 11:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A februári deficitet a társadalmi célokat szolgáló intézkedések és a fejlesztési programok támogatásával magyarázta a minisztérium.

Tavaly az államháztartás központi alrendszere 526,6 milliárd forint hiánnyal zárta az év első két hónapját, ezen belül februárban 333,8 milliárd forintot tett ki a deficit.

Az idén január-februárban a központi költségvetés 18,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 31,2 milliárd forintos, valamint a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 17,2 milliárd forintos többletet mutattak.

A költségvetési törvény az idei évre 998,4 milliárd forint hiányt irányzott elő a tavalyi 1445,1 milliárd forint után.

A PM szerint idén kiegyensúlyozott növekedés várható, ami biztosítja a költségvetés fenntarthatóságát és elősegíti az 1,8 százalékos hiánycél elérését, miközben az államadósság aránya még tovább csökkenhet.

Az év első két hónapjában általános forgalmi adóból 274,7 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 21,8 milliárd forinttal, nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból 40,9 milliárd forinttal, míg jövedéki adóból 21,1 milliárd forinttal több folyt be, mint az előző év azonos időszakában – közölte a tárca.

A minisztérium az adóbevételek növekedését a jelentésben a kormányzati intézkedésekkel – a hatéves bérmegállapodás eredményeként folytatódó béremelésekkel, a foglalkoztatottak számának emelkedésével, a lakossági fogyasztás bővülésével, az otthonteremtés támogatásával, valamint a gazdaságfehérítéssel – magyarázta.

Idén február végéig összesen 281,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe a tavalyi alig 17,8 milliárd forinttal szemben, míg a projektek megvalósítását célzó kiadások 200,2 milliárd forintot tettek ki.

A központi alrendszer első kéthavi 3418,8 milliárd forint összegű bevétele 613,4 milliárd forinttal, 21,9 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakáénál.

A központi alrendszer kiadásai február végére 3351,5 milliárd forintot tettek ki, ami mindössze 19,5 milliárd forinttal, 0,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A Nyugdíjbiztosítási Alap bevételeinek döntő részét, 98,1 százalékát kitevő szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételek 543,9 milliárd forintot tettek ki az első két hónapban, ami 1,5 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakának bevételeitől. Az előző év azonos időszakához képest nyugellátásokra 20,2 milliárd forinttal, 3,7 százalékkal költött többet a költségvetés.

Az Egészségbiztosítási Alap bevételeinek 65,8 százalékát kitevő szociális hozzájárulási adóból és járulékokból származó bevételek január-februárban 277,3 milliárd forintot tettek ki, ez 20,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának a bevételeit. Az alap összes kiadásának 29,2 százalékát kitevő, a pénzbeli ellátásokra fordított összeg idén az első két hónapban 114,5 milliárd forint volt, ami 9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A költségvetési szervek bevételei az első két hónapban összesen 309,1 milliárd forintot tettek ki, ami 29,4 százalékkal alacsonyabb az előző évi első kéthavi bevételnél, a kiadások pedig 11,7 százalékkal, 907,2 milliárd forintra nőttek.

A PM közölte: a bevételek és kiadások egyenlegeként adódó 58,1 milliárd forint összegű nettó kamatkiadás 6,0 milliárd forinttal lett több az előző év azonos időszakához képest, ez a kamatfizetések éven belüli eltérő lefutásával magyarázható.

A központi költségvetés adóssága február végéig 65,0 milliárd forinttal csökkent december végéhez viszonyítva. Csökkentette az adósságot a 294,3 milliárd forintos nettó devizatörlesztés és 86,5 milliárd forinttal a forint árfolyamának erősödése, míg forint állampapírok nettó kibocsátása 303,3 milliárd forintot tett ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.