– Három egyetem összefogásával egészségipari-biotechnológiai science park jön létre, amely az oktatásra, a gyógyításra és az egész magyar gazdaságra kedvezően fog hatni – mondta lapunknak Ferdinandy Péter, a Semmelweis Egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese. A park létrehozásáról szóló szándéknyilatkozatot a Semmelweis Egyetem (SE), a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora, valamint Józsefváros polgármestere írta alá.
A három egyetem tudása kiegészíti egymást és össze is adódik: az SE az egészségipari és -tudományi oldalt képviseli, a PPKE ezt elsősorban jogi mérnöki és informatikai tudásbázisával támogatja meg, az NKE pedig az adatvédelemben és a társadalmi igények felmérésben, a közszolgálati szempontok érvényesítésében kiváló – sorolta a rektorhelyettes. Hozzátette, a három intézmény ráadásul fizikailag is közel van egymáshoz: a VIII. kerületnek, Budapestnek is fejlődési lehetőséget ad, hogy itt jön létre a projekt.
– A science park létrejöttének az volt a feltétele, hogy egy helyen meglegyen a tudás, az egészségipari résztvevők és a kutatók kritikus tömege – fogalmazott a rektorhelyettes. – A magyar ipari innováció felgyorsításáról szóló kormányhatározat március 8-án jelent meg, eszerint több hasonló tudáspark is létrejöhet a jövőben, ezek közül az elsők között lehet az egészségipari-biotechnológiai science park – tájékoztatott Ferdinandy Péter. – Hasonló szervezetek működnek Nyugat-Európában és Észak-Amerikában is, a koncepció pedig ugyanaz: az egyetemek tudását hozzákapcsolni startupokhoz, kisvállalatokhoz, tehát piacra vinni, ezt jelenti az innováció – hangsúlyozta a rektorhelyettes.
– Mindezzel munkahelyeket teremtünk, kiemelten a magasan képzett munkaerőnek, öt-tíz éven belül pedig már látható lesz a tudáspark gazdasági hatása is, nemcsak a három egyetemre vagy Budapestre, hanem az egész országra nézve – hívta fel a figyelmet. Mivel a szabadalmak pénz- és időigényesek, fontos az iparág kifejlődéséhez a folyamatos támogatás és a közös akarat. A rektorhelyettes szavai szerint a tudáspark megtérülését nemcsak a pénztárcájukon fogják megérezni az emberek, hanem a betegségek hatékonyabb megelőzésében és gyógyításában is.